Anketa: 17. listopad v očích studentů vysoké školy

17-11_logoDnes je 17. listopadu 2011. Přesně před 72 lety nacisté zavřeli všechny české vysoké školy, devět studentských představitelů popravili a více než 1000 studentů uvěznili v koncentračních táborech. A přesně před 22 lety začala revoluce, která výrazně zasáhla náš středoevropský region a ukončila vládu jedné strany.

Obě tyto události se týkali především studentstva, proto mne zajímal názor jak 17. listopad vnímají právě současní studenti vysokých škol, konkrétně jsem se zajímal o názor studentů Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

Byly položeny dvě otázky:

1) Jak vnímáš události v listopadu 1939 a 1989?
2) Co pro tebe znamená 17. listopad dnes?

Jak na ně bylo odpovídáno, můžete shlédnout níže.

 

Tomáš S. (rok narození: 1989)

1) Listopad 39 je pro mne samozřejmě tragickou událostí, stejně jako celý rok 39. Dokazuje jak je pro totalitní režim nebezpečný inteligentní a vzdělaný člověk a jak je nutné si takového člověka podrobit. Lidé, kteří byli ochotni se takto vzepřít mají mojí hlubokou úctu.

Listopad 89 vnímám dosti kontroverzně. Na jednu stranu došlo k určitému posunu k demokracii, na stranu druhou, díky chybám v tomto období, je dnes situace v našem státě taková jaká je. Bohužel se v této době nenašlo dostatek čestných a vlastenecky založených politiků, kteří by byli opravdu ochotni udělat maximum pro co největší demokratizaci.

2) Dnešní 17. listopad je pro mne den jako každý jiný, ovšem má vzpomínka patří všem obětem, jak režimu nacistického tak komunistického.

 

Eva Š. (rok n.: 1991)

1) Obě data vnímám jako důležité mezníky dějin českého národa, avšak každé trochu jinak. Události v roce 1939 mám zafixované především jako velkou odvahu studentstva a odpornou akci nacistických bezpečnostních složek, které bohužel přemohly jakoukoli demokracii a zvítězily. Naopak události v roce 1989 vnímám na počátku jako opět hrozivé, ale s dobrým koncem, kdy demokracie zvítězila nad totalitou.

2) Tento den pro mě znamená okamžik, kdy bychom měli vzpomenout na události doby minulé a obdivovat odvážné lidi, kteří neváhali nasadit život pro demokratický stát.

 

David K. (rok n.: 1989)

1) Abych řekl pravdu, tak na listopad 1939 vždy zapomenu a vzpomenu si jen na ten z roku 1989, i když je mezi nimi silné pouto. Události, jak z roku 1939, tak z roku 1989, každopádně vnímám jako sílu studentů postavit se utlačování a bezpráví.

2) Dnes pro mě 17. listopad znamená symbol naděje a boje za svobodu. 17. listopad je podle mě důkaz, že je možné se vymanit z diktatury a získat zpět onu svobodu.

 

Aleš Pa. (rok n.: 1991)

1) 17.11.1939: Z hodin dějepisu vím, co se přibližně odehrávalo a muselo to být opravdu hrozné (mám na mysli odvlečení studentů a učitelů z VŠ do koncentračních táborů). Nedokážu si představit, že by se něco takového událo v dnešní době.

17.11.1989: Začátek převratu vnímám jako ukončení režimu, který už tady byl nežádoucím. Proti studentům naposledy zasáhly bezpečnostní složky KSČ. Od této chvíle se už pomalu začíná formovat nový systém.

2) Ačkoliv je to svátek boje za demokracii, tak vždy si spíše vzpomenu na listopad 1939 a s tím v souvislosti na druhou světovou válku. Protože jenom tento den pro mě nepředstavuje boj za demokracii, ale celý konec roku 1989.

 

Ivo K. (rok n.: 1988)

1) Obě tyto události vnímám zcela odlišně. V roce 1939 šlo o protest proti německé okupaci, za což byly následně někteří z účastníků popraveni. Na toto se již bohužel zapomíná a bylo to zcela přetočeno pouze na události z roku 89. V roce 1989 účastníkům demonstrací hrozilo maximálně pár ran do zad pendrekem, čehož si byli plně vědomi, proto si mohli dovolit dělat větší ramena, tím spíš že mnozí věděli že jde o akci posvěcenou STB.

2) Dnes už to pro mě krom volného dne a tichého připomenutí událostí z roku 39 naprosto přehlušených mediální masáží z roku 89 mnoho neznamená. Bohužel tím spíš když pokaždé v televizi zazní chvástání pravdoláskařů a aktérů privatizace, jak bylo dobré toto datum kvůli roku 89 zavést jako státní svátek.

 

Petr K. (rok n.: 1988)

1) 1939: čeští studenti ukázali, že se nehodlají smířit s okupací.

1989: odpor československého národa proti komunismu. Myšlenka byla správná ale lidi kteří se dostali k moci byli naprosto neschopní opilci, kteří se vyznali akorát v hrozné muzice nebo špatném divadle. Začátek konce prosperujících podniků, které za pár peněz tito komedianti v čele s ochlastou Havlem prodali cizákům a spekulantům.

2) Den volna, kdy bychom si měli připomínat především oběti z roku 1939, zamyslet se nad zlem, které ho způsobilo a slíbit si, že nic takového v naší době nedopustíme.

 

Jak si můžete všimnout, události roků 1939 a 1989 nejsou pro dnešní vysokoškoláky jen daty v historii, ale stále jsou to témata k zamyšlení. A tak to má být.

Nežijeme v jednoduché době, určitě je mnoho nedobrých věcí, na jejichž zlepšení bychom měli všichni intenzivně pracovat. Nezapomínejme ovšem, že přestože dnešní doba není růžová, nedá se porovnat s obdobím před rokem 1989 a už vůbec ne s událostmi roku 1939. Nesmíme na tyto roky zapomínat, musíme i dnes usilovat o onu opravdovou demokracii, demokracii kde si budou před zákonem všichni rovni, nejen ti „rovnější“.

 

Zpracoval: Aleš Procházka

Tento příspěvek zařazen v rubrice Blog, názory. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected by WP Anti Spam