Vzpomínka na osvobození Domažlicka – 30. dubna 2013, Bělá nad Radbůzou

01_u pamatnikuV úterý 30. dubna 2013 se zástupci občanského sdružení Svornost a klubu BUDDIES of the 4th Armored Division Písek účastnili vzpomínkové slavnosti u příležitosti konce 2. světové války v městech Bělá nad Radbuzou a Hostouň.

Položením kytice za obě sdružení byl pověřen předseda klubu BUDDIES of the 4th Armored Division Písek Roman Drašnar, který doprovázel českého historika a spolupracovníka Svornosti pana Richarda Prause. Tomu se společně s americkým vojenským historikem Patrickem Biddym a Rudolfem Bayerem z Military Car Clubu Plzeň podařilo zjistit podrobnosti o událostech, jenž se zde udály v roce 1945. Ti také poté se zástupci dalších spolků inicializovali památník se jmény padlých amerických osvoboditelů.

Letošní slavnosti se účastnily více než dvě desítky amerických vojáků. Současní vojáci americké armády, příslušníci 42. squadrony skupiny 2. kavalerie Pattonovy 3. armády z jednotky v německém Vilsecku, považují padlé na Domažlicku za své. Bělá nad Radbuzou a Hostouň jsou zřejmě jediná místa v České republice, kam jezdí američtí vojáci v současné aktivní službě, jenž jsou přímými následovníky těch, kteří zde bojovali. Je známo, že Američané si svých padlých ve všech válečných konfliktech váží a proto není překvapením, že svou pozornost směřují i do míst, kde jejich předchůdci, při osvobozování Evropy obětovali své životy.

Aleš Procházka

Tento příspěvek zařazen v rubrice Akce, Kraje, Plzeňský, společenské. Bookmark the permalink.

One Response to Vzpomínka na osvobození Domažlicka – 30. dubna 2013, Bělá nad Radbůzou

  1. Pingback: Píší o nás na svých stránkách | BUDDIES of the 4th Armored Division Písek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected by WP Anti Spam