Výstava „Někomu život, někomu smrt“ – 30. ledna až 24. února 2012, Písecko

04.02.12 organizatori a veteran zapadni frontyV pátek 24. února byla v Písku ukončena výstava, která po celý únor křižovala Písecko a dokonce se zavítala i do Strakonic. Jmenovala se „Někomu život, někomu smrt“ a pojednávala o nejdůležitější události zahraničního i domácího odboje za 2. světové války – operaci Anthropoid, jehož výsledkem bylo úspěšné odstranění „kata českého národa“ Reinharda Heydricha.

Samotné zpracování rozsáhlého kompletu, sestávající z 24 informačních panelů, zajistila Asociace nositelů legionářských tradic (ANLET).

Výstava „Někomu život, někomu smrt“ byla v našem regionu představena v rámci projektu „Město Písek, nejen pětačtyřicátý„. Na tomto projektu spolupracují organizace, jejichž cílem je přispět k obnovení a posilování vlastenectví a vychovávat k úctě k historii naší země, pro větší soudržnost a dobré mezigenerační soužití obyvatel na Písecku.

Kromě občanského sdružení SVORNOST (zastoupené jihočeskou regionální organizací) se na přípravě a realizaci vlastní výstavy podílely zejména klub vojenské historie „Buddies“ 4th armored division Písek, Společnost pro dobré soužití a Český svaz bojovníků za svobodu. Dále pak také Vojenské sdružení rehabilitovaných, Klub vojenských důchodců, Svaz vojáků z povolání, Svaz dobrovolných hasičů – záchranáři Písek či o.s. Inkano.

30.01.12 uvodni slova k vernisazi - vpravo zastupce svornosti04.02.12 seniorsky dum04.02.12 organizatori a veteran zapadni fronty04.02.12 pamatnik (vlevo nahore) ceskym vojakum, na ktery mimo jine prispela svornost

 

Tato událost byla důležitá zejména tím, že byla aktivně zaměřena na mladou generaci – žáky základních a středních škol. Význam byl podržen i faktem, že právě letos si připomínáme kulaté 70. výročí operace Anthropoid. A podle hesla „Když nemůže Mohamed k hoře, musí hora k Mohamedovi“(:-)) putovala výstava přímo po školách. V Písku navštívila ZŠ Edvarda Beneše, Obchodní akademii, Střední Zemědělskou školu, Gymnázium, Střední průmyslovou školu, Střední odbornou školu a Stř. odborné učiliště a ZŠ T. G. Masaryka. Ve Strakonicích to bylo Gymnázium a dokonce i 25. protiletadlová raketová brigáda. Kromě toho jsme se podívali na základní školu v Bernarticích a Protivíně.

17.02.12 priprava vystavy na zs jk-tyla17.02.12 na zs jk-tyla promluvil i senator krejca22.02.12 vystavu shledli i prislusnici strakonicke posadky24.02.12 posledni navstevnici

 

Podle zápisů v kronice, která putovala se samotnou výstavou, se historie žákům líbila. Kupříkladu bych uvedl třeba tyto:

- Žáci píseckého gymnázia: „Je třeba připomínat každé generaci tyto události. Český národ nesmí nikdy něco takového zapomenout. Děkujeme!“

- Třída B2I (Střední průmyslová škola, Písek): „My se nevzdáme. Jsme Češi“

O úspěšnosti ze strany veřejnosti lze také mluvit. Kromě osobní vyjadřování podpory, dostala tato výstava také široký prostor v regionálním tisku (Písecký a Strakonický deník, MF Dnes aj.).

mf dnes_3.2.12pisecky denik_8.2.12-750

K závěru bych pro zajímavost uvedl nějaké statistiku – výstavu shlédlo 1253 žáků základních škol, 1767 studentů škol středních a 672 pedagogů a ostatních dospělých návštěvníků. Celkem to bylo tedy 3692 občanů z Písecka a Strakonicka.

Budeme doufat, že informace získané z této výstavy, reálie života v protektorátu i příběhy osobního hrdinství a statečnosti parašutistů i domácích odbojářů, dlouho zůstanou v hlavách všech návštěvníků. Snad si o to více uvědomí co byl nacismus za zrůdnost, a pochopí, že zlu se nemůže donekonečna ustupovat. Nesmíme zapomenout, že svobodu a demokracii jsme nezískali zadarmo. Ale úporným bojem našich předků vůči zlu a tyranii. Pokud v naší vlasti nebudou zastánci demokracie, nebude zde ani svoboda.

 

Za SVORNOST jižní Čechy

Aleš Procházka

Tento příspěvek zařazen v rubrice Akce, Jihočeský, Kraje, kulturní. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected by WP Anti Spam