Slezská Svornost si letos již po několikáté připomněla tragédie druhé světové války za pomoci výstavy Mnichov, Okupace a Osvobození. Podílí se na ní společně s Českým svazem bojovníků za svobodu, SPŠ Ostrava – Vítkovice a městem Ostravou. Putovní výstava je tvořena moderní formou na více než dvaceti přenosných panelech, na kterých se můžeme seznámit s historií známou i méně známou. V současné době výstavu navštívilo, především na Ostravsku, okolo 5 tisíc lidí.
Výstavu v pátek ráno 7. 12. zahájilo otevření dalšího kola historické soutěže, kterou již třetím rokem s velkým úspěchem pořádá ČSBS. Brány pro veřejnost byly otevřená nejen v pátek, ale i v sobotu. Panely na Černé louce byly doplněny o dva kousky, které zde měli premiéru. První s názvem Czajankovy kasárny popisuje boje Místeckých vojáků 14. března 1939. Druhý se opírá spíše o současnost a následky druhé světové války. Na tomto panelu se návštěvníci mohli seznámit se Stolpersteinami. Co to je? Česky se jim říká kameny zmizelých. Jsou to malé mosazné pamětníky vsazeny do betonové dlaždice a umístěné do chodníků. Dnes jsou jich po celé Evropě včetně České republiky tisíce. Připomínají místa, kde žili političtí vězni, nebo jiní nepřátelé nacistické Třetí říše, kteří byli deportováni do koncentračních a vyhlazovacích táborů. Pokud si chcete text na destičce přečíst, musíte se sklonit tak, že se před oběťmi války pokloníte a tímto jim zároveň vzdáte úctu.
Součástí výstavy samozřejmě již tradičně byli pamětníci války, kteří mladším generacím popisovali nejen své osobní prožitky. Další dnes již neodmyslitelnou součástí výstavy byli dobové obleky, uniformy, ale i zbraně. V pátek nás dokonce poctila čestná stráž, v prvorepublikové uniformě, v podání našeho kolegy Jirky Menšíka. Výstava nyní umístěná na SPŠ v Ostravě Vítkovicích brzy poputuje opět dál. Pokud jste neměli šanci výstavu shlédnout, navštivte alespoň na webovou prezentaci výstavy www.vystava-moo.mysteria.cz
Petr Langer, Slezsko