Výstava nazvaná „95 let čs. letectva“ v Národopisném muzeu přinesla radost příznivcům artefaktů spojených s letectvím a bezesporu hrála na vlasteneckou notu. K vidění byly dokumenty již z let dvacátých, avšak podstatný rozsah expozice prezentoval život a um našich letců v průběhu let 1938-1944. Čechoslováci ve známých perutích pod patronací Britského královského letectva (RAF), jejich úřední pověření, povýšení, legitimace či i jen dopisy nebo oběžníky, to vše mohl návštěvník shlédnout. Pozornému jedinci pak nemohla uniknout úcta k bližním a ideálům naší první republiky, včetně respektování úředních doporučení, a to i přes jejich aktuální právní nezávaznost (v době války či na území jiného státu).
Velikostí srovnatelná druhá část výstavy pak ukázala méně vyhledávané stránky československé letecké historie, tedy zejména léta šedesátá až osmdesátá a ve velmi omezeném rozsahu již i české vojenské mise v zahraničí po vzniku samostatné České republiky.
Za zmínku jistě stojí i dvě další skutečnosti, které jsme se dozvěděli z velmi příjemné konverzace s jednou z dam zajišťujících řádný průběh výstavy. Zaprvé, výstava prý přilákala i nečekané množství přespolních návštěvníků včetně krajanů žijících mimo území republiky a často byla místem nečekaných setkání pamětníků, kteří se takto shledali po mnoha letech. Zadruhé, pořadatelé výstavy si posteskli, že exponátů je k dispozici násobně mnoho, ale citelně chybí adekvátní prostor, kde by mohla výstava, a to například i ve formě stálých expozic, o které by měl jak Letecký historický klub Plzeň, tak Svaz letců ČR velký zájem, být k vidění častěji či dokonce celoročně.
Bc. et Mgr. Tomáš Hodys