Vojáci Švejkova pluku mohou být i ve vaší knihovně

JC-VŠP2016Dne 4. března 2016 jsme v Českých Budějovicích spolupořádali, v rámci Noci mladých vědců a umělců, besedu s historikem a spisovatelem Janem Ciglbauerem, o jeho chystané knize s názvem Vojáci Švejkova Pluku.
Publikace, která vyjde letos v dubnu, je rozdělena do tří okruhů – Vzpomínky vojáků z Chotýčan na Velkou Válku, osvobození jihočeského pohraničí v roce 1918 a pohřbívání vojáků na Českobudějovicku. Všechna tato témata se pojí k jedné vojenské posádce – k českobudějovickému 91. pěšímu pluku (Infanterie Regiment Nr. 91). Kdo zná Osudy dobrého vojáka Šveja, tak ví, že právě jednadevedesátý pěší pluk je ústřední inspirací Haškových povídek. Hašek rád využíval historicky skutečné postavy, se kterými se v Českých Budějovicích a posléze na frontě 1. světové války setkal.
První kapitola se stručně zabývá historií 91. pěšího pluku. Druhý okruh s názvem Osvobození jihočeského pohraničí v roce 1918 popisuje osvobozovací činnost 91. pěšího pluku na Kaplicku a Českokrumlovsku v roce 1918. V knize jsou popsány podrobně jednotlivé samotné vojenské operace. Třetí část knihy se zabývá pohřbíváním vojáků na Českobudějovicku, kdy do českých Budějovic dorazil transport tisíce zraněných vojáků, pro které zde byl zřízen lazaret. Bohužel ne všichni svá ranění a nemoci přežili. Tedy nastal problém, kde mrtvé pohřbívat, protože je nebylo možné dopravovat do jejich vzdálených rodných obcí a měst, aby si je rodiny sami pohřbili. Sice již v roce 1797 existoval v Českých Budějovicích vojenský hřbitov, ale ten však měl malou kapacitu a již na začátku 1. světové války byl zcela zaplněn. Proto byl ihned zřízen zcela nový hřbitov. Bohužel původní hřbitov nebyl zachován. Na konci 50. let 20. století byl v souvislosti se stavbu kasáren zlikvidován a částečně změněn na park, přesto, že ostatky vojáků nebyli nikdy přemístěny.

Publikace „Vojáci Švejkova pluku“ od Jana Ciglbauera vyjde v Nakladatelství Brigadýr pouze v limitovaném nákladu. Proto zájemcům o tuto knihu, doporučujeme průběžně sledovat jejich stránky.

Tento příspěvek zařazen v rubrice Akce, Jihočeský, Kraje, kulturní. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected by WP Anti Spam