Vlastivědná výprava na Blaník – 16. ledna 2010

10blanik914Zasněžený lednový víkend 15.-17.1.  věnovala SVORNOST vlastivědnému výletu na posvátnou horu českého národa, opředenou mnoha pověstmi a legendami, horu Blaník. Krásná zasněžená krajina dodávala celé akci romantický nádech. Minimálně do té doby, než se vaše nožky zabořily do 30cm sněhové vrstvy a neprošlapanou cestou vyrazily do prudkého stoupání. V tu chvíli se romantika měnila ve skutečný sportovní výkon.
Akce byla rozvržena do tří dnů, v pátek dorazili největší nadšenci. Vzhledem k limitované možnosti ubytování (35 míst) byla velká část „účastníků zájezdu“ nucena přijet pouze na sobotu a večer zase vyrazit k domovu. Ti šťastnější se mohli věnovat zábavě do pozdních nočních hodin.
Vlastní výlet pro nás „jednodenní“ začal na náměstí v Louňovicích pod Blaníkem v 11 hod. Pozvolným krokem v družném hovoru jsme postupně vyšplhali na samotný Velký Blaník. Po zahřátí svařákem a dalšími horkými nápoji nám Kuba z Hradce přednesl krátký proslov o tomto památném místě a jeho významu (viz ZDE). Po turnusech jsme vystoupali i na vrchol rozhledny, který nám otevřel pohled na širé, pohádkově zasněžené okolí. Další kroky pak směřovaly na menší horu poblíž, na Malý Blaník. Procházka to byla pěkná a nic tak nepodpoří chuť k jídlu jako pobyt na čerstvém vzduchu. Někomu nestačil jeden oběd a někomu ani dva. Odpoledne jsme věnovali příjemnému posezení a družným rozhovorům. Večer pak už zbývala cesta do penzionu a pro nás méně šťastné hardcore cesta domů.
Na tuto veskrze zimní akci se sjeli členové a sympatizanti  Svornosti z celé republiky, za zmínku stojí např. Plzeň, Praha, Ústí nad Labem, Litoměřice, Brno, Hradec Králové, Trutnov a mnoho dalších vesniček z východních Čech, které všechny ani nelze vyjmenovat. Nezbývá než poděkovat pořadatelům z regionální organizace Svornosti z Hradce Králové za přípravu a všem ostatním za hojnou účast.

Autor: Šneba

 

Fotogalerie

Tento příspěvek zařazen v rubrice Akce, společenské, Středočeský. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected by WP Anti Spam