Víkend v Českém krasu, 6.-8. července 2012

vikend_brdy_turistika_62

Svornost, ač jsou její členové rozeseti téměř ve všech koutech republiky, se vždy dokáže sejít v prakticky celorepublikovém zastoupení u příležitosti výročí upálení Mistra Jana Husa v Husinci. Jakožto brdská regionální organizace jsme se proto rozhodli využít této skutečnosti k návazné akci a o víkendu od 6. do 8. července zasvětit ostatní členy, kterým Berounsko mnoho neříká, do krás Českého krasu a navíc nabídnout i pestré sportovní vyžití.

Účastníci akce v Husinci  (a nejen oni),  se začali sjíždět do pronajatého areálu již v průběhu pátečního odpoledne. Páteční podvečer, stejně jako většina soboty byly věnován různým sportovním aktivitám – kromě fotbalu jsme si zahráli i rekreační formu vodního póla v místní hasičské nádrži. Nakonec došlo na posezení u ohně, grilování a popíjení piva.

Oproti tomu téměř celá sobota byla ve znamení střeleckého turnaje ve zdické střelnici, kterého se zúčastnilo 16 soutěžících v několika disciplínách, a to jak ve střelbě z malorážky, tak z pistole. Zhruba třetina účastníků neměla ještě žádné zkušenosti s takovou střelbou, nicméně snad každého z nich překvapily výsledky, které překonaly jejich vlastní očekávání. Nálada byla proto dobrá – jistě každý zná onen pocit, když se něco daří lépe, než si byl ochoten předtím připustit. Více se dozvíte v samostatném článku.

vikend_brdy_turistika_26vikend_brdy_turistika_33vikend_brdy_turistika_36vikend_brdy_turistika_34vikend_brdy_turistika_38vikend_brdy_turistika_41

Po střelbách nás čekalo nejen jídlo ve Zdicích (někteří si dali rovnou dva chody), ale také výlety. Většina dala přednost procházce po části naučné stezky Zlatý kůň, která kromě jiného zahrnuje i známe Koněpruské jeskyně. Z vrcholu Zlatého koně, který je s výškou 475 m.n.m. nejvyšším bodem Českého krasu, je kouzelný výhled do kraje. Nutno uznat, že jste-li místní, máte ten nutkavý pocit říci, že tohle nejsou rozhodně všechna „panoramata“, co tu máme… Další zastávkou byl lom Kobyla. Těžba zde byla ukončena již před více jak 80 lety a příroda si toto území již vzala zpět. Lom je spojen s okolím zhruba šedesátimetrovou raženou chodbou. Strmé skály, lesy i divoké křoviny tvoří malebné zákoutí, které určitě stojí za návštěvu.

vikend_brdy_turistika_49vikend_brdy_turistika_51vikend_brdy_turistika_54vikend_brdy_turistika_56vikend_brdy_turistika_57vikend_brdy_turistika_59

Menší skupinka pak dala přednost procházce po okolí Tmaně a návštěvě dalších přírodních úkazů jako je Aksamitová brána. Jedná se o pozůstatek jeskyně, která se časem propadla. Byl zde i vstup do podzemního komplexu, který byl ovšem pro svou nebezpečnost raději zavalen. Toto místo je opředeno celou řadou místních legend a pověstí.

Se soumrakem přišlo na řadu opět grilování, posezení u táboráku a dokonce se „dostala ke slovu“ i foukací harmonika.

Neděle odvála naše slezské kamarády definitivně přes Prahu domů na východ. Místní nejevili logicky zájem procházet se notoricky známým krajem a tak poslední výlet víkendu cestou Vojty Náprstka z Berouna, přes Svatého Jana pod Skalou, do Karlštejna a Srbska, absolvovali již jen členové Svornosti z Plzně a Písku. Cestou jsme navštívili samozřejmě všechny místní pamětihodnosti – památný dub na Herinkách, kostel s jeskyní a pramenem Sv. Ivana ve Svatém Janu pod Skalou, Bubovické vodopády, Kubrychtovu boudu, lom Malá Amerika, exteriéry hradu Karlštejn a další. Nezastavil nás ani letní deštík, ani rozbahněné lesní cesty a náladu nezkazila ani „příjemná“ obsluha v restauraci v Karlštejně. Zbývala už jen cesta vlakem zpět do Berouna, kde na nás již čekali naše limuzíny a cesta domů.

vikend_brdy_turistika_71vikend_brdy_turistika_76vikend_brdy_turistika_78vikend_brdy_turistika_80vikend_brdy_turistika_81vikend_brdy_turistika_90vikend_brdy_turistika_93vikend_brdy_turistika_97

M. Damek, T. Kohlschutter

Tento příspěvek zařazen v rubrice Akce, Kraje, společenské, Středočeský. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected by WP Anti Spam