V Českých Budějovicích se vzpomínalo i na novodobé válečné veterány

DSC04118_1V neděli 10. listopadu 2019 se u českobudějovického pomníku Obětem 1. světové války na Husově třídě v Českých Budějovicích konala připomínka Dne válečných veteránů. Již po osmé ji zde pořádalo sdružení Svornost.

Nedělní dopoledne bylo ve znamení vzpomínky, jak na vojáky padlé ve válkách dávno minulých, tak i novodobé veterány z konfliktů nedávných či dosud probíhajících. Kromě tradiční básně Johna McCrae „Na polích flanderských“, zazněla také československá hymna či Radeckého marš.

Předseda jihočeské regionální organizace sdružení Svornost Aleš Procházky ve svém projevu poznamenal, že „poselstvím Dne válečných veteránů není oslava krvavých bitev a hrůzných válek, ale je připomínkou lidí. Našich sousedů, přátel, spoluobčanů. Připomínáme si padlé, ale i žijící vojáky, veterány všech válek světa. Lidi, kteří války nezpůsobili, ale museli se jich účastnit.“ Další řečník vyjádřil poděkování všem spolkům, které se tématem válečných veteránů zabývají. „Žádná státní instituce, žádné státní vyznamená, žádný zákon. Nic z toho se nemůže vyrovnat osvětové činnosti, kterou děláte. Nic z toho nemůže nahradit skutečné na význam našich hrdinů. Právě vy a další obdobné spolky, mohou svou činností vyvolat diskusi a skutečný zájem o téma válečných veteránů a o historii obecně,“ řekl Libor Vondráček a dodal: „Stále mezi námi žijí pamětníci válečných časů nebo ti, kteří se s nimi o válečných událostech bezprostředně bavili. Pokud se zasadíme o předávání jejich příběhů dalším generacím, složíme tím našim hrdinům zřejmě tu největší poklonu.“

Celá vzpomínková akce byla zakončena minutou ticha pro novodobé válečné veterány, české vojáky, kteří ztratili svůj život na zahraničních misích, a slovy Viktora Dyka z textu „Vracejícím se vojínům“.

Organizátoři děkují všem účastníkům z řad veřejnosti a zastupitelstva města České Budějovice, a zvláště pak zástupcům válečných veteránů z Armády České republiky, Československé obci legionářské, spolku Jednadevadesátníci a českobudějovickým skautům z 15. junáckého oddílu.

Text: Ondřej Vlček
Foto: Ondřej Vlček, Jaromír Procházka

Tento příspěvek zařazen v rubrice Akce, Jihočeský, Kraje, společenské. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected by WP Anti Spam