Uctění památky obětí komunistického režimu – 27. června 2015, Písek

SAM_4553Dne 27. června 2015 u příležitosti 65. výročí vraždy Milady Horákové uspořádala Svornost v Písku již počtvrté vzpomínkovou akci k uctění památky obětí komunistického režimu. Tentokráte se organizačně účastnil i Klub Milady Horákové, který zajistil nezbytnou morální podporu. Sobotní akce navazovala na pietní vzpomínku pro Dr. Miladu Horákovou, která se uskutečnila o dva dny dříve na Fügnerově náměstí v Písku pod vedením místní Obchodní akademie.
Součástí sobotního programu byl tradiční přednes básní Karla Kryla – Ignác a Jidáš v podání známého píseckého divadelního ochotníka a výtvarníka, pana Jindřicha Pracha, modlitba kazatele píseckého sboru Církve československé husitské, Vojtecha Pekárika, a projev místopředsedy sdružení Svornost, Aleše Procházky, který zde zveřejňujeme:

„Vážené dámy, vážení pánové, milí hosté. Rok se s rokem sešel a my si zde připomínáme památku obětí komunistického režimu. Bohužel slýchávám hlasy, které tvrdí, že si není co připomínat, že za minulého režimu bylo líp. To však musím kategoricky odmítnout. Takovouto hanebnost může říci jen člověk historie neznalý, či ji přímo ignorující.
Jak by také pak mohl tvrdit, že bylo líp za situace, kdy komunistický stát vraždil a zavíral matky od rodin za to, že si jen přály pro své děti spravedlivou a svobodnou budoucnost.
Ne – vážené dámy a pánové, nesmíme zapomínat, jaký režim zde vraždil své vlastní občany. Nesmíme zapomínat na památku těch, kteří se postavili proti nespravedlnosti, ale naopak hrdě vyzvedávat jejich statečnost, která i dnes mnohým z nás chybí.
S touto myšlenkou bychom měli přistupovat i k aktuálnímu požadavku na Radu města Písku ohledně odstranění komunistických zločinců, Gottwalda a Stalina, ze seznamu čestných občanů města.
Nemyslím si, že bychom měli přepisovat historii – naopak – bychom ji měli mít stále na očích. Nezapomenout a nedopustit, aby se opakovala. Odstraněním dvou jmen mrtvých potentátů život tisícům jejich obětí nevrátíme. Bohužel.
Proto nechť jsou tato jména jako memento zločinů a vražd, na které nesmíme nikdy zapomenout. Neboť jak se říká: Co sejde z očí, sejde z mysli.
Mrtví nám již neublíží, oproti současným komunistům, kteří nyní sedí v naší vládě, zastupitelstvech a angažují se ve veřejném životě. Neměňme minulost, ale snažme se vylepšit budoucnost a vyřešit aktuální hrozby. Snažme se měnit to, co má smysl.“

Na závěr bychom chtěli poděkovat panu kazateli Vojtechu Pekárikovi z Církve československé husitské za modlitbu pro oběti všech totalitních režimů, minulých i budoucích. A také členům Konfederace politických vězňů, Buddies Písek a dalším významným hostům, bez kterých by tato akce nemohla úspěšně proběhnout.

Tento příspěvek zařazen v rubrice Akce, Jihočeský, Kraje, společenské. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected by WP Anti Spam