Terezínská tryzna, 19. května 2013, památník Terezín

10 terezin 2013Třetí květnová neděle je už po několik desetiletí, uplynulých od války, datem konání Terezínské tryzny. Díky spolupráci s píseckým Českým svazem bojovníků za svobodu, Klubem vojenských důchodců a jinými organizacemi, jako jsou např. Vlastenci.cz se vydali někteří členové jihočeské a středočeské Svornosti s několika svými známými na cestu dvěma zájezdovými autobusy z Písku přes Prahu až k památníku.

V neděli 19. 5. 2013 bylo počasí více než vlídné, a snad možná proto se u příležitosti piety sešlo na desátou dopoledne mnoho tisíc zájemců všech věkových generací. V programu do dvanácté hodiny byl nástup čestné stráže, kladení věnců, projev hlavy republiky, projevy a motlitby křesťanské i židovské z úst rabína Karla Sidona. Zazněla samozřejmě také česká hymna, při které povstali staří i mladí.

Po samotném programu se velká část účastníků tryzny vydala na prohlídku areálu habsburské vojenské pevnosti, tedy pozdějšího koncentračního tábora, fungujícího v letech 1940-45. Jakožto organizovaná skupina jsme měli po sjednané předchozí domluvě možnost bezplatné exkurze pod vedením průvodce. Jeho poutavému a perfektnímu projevu, který trval přes hodinu, patří za naší skupinku velký dík, byť téma výkladu rozhodně příjemné nebylo. Po celé prohlídce zbyla zhruba ještě půlhodinka času do odjezdu obou autobusů zpět. Bylo to poměrně málo na to, abychom všichni stihli plně využít další možnosti prohlídky, jakými bylo např. muzeum ghetta nebo promítací kinosál s dokumentem o pohnuté historii areálu. O druhé hodině po poledni jsme opět nastoupili do autobusů a stejnou cestou se vydali zpět do Písku s výstupní mezizastávkou v Praze.

Poděkování závěrem patří organizátorům akce, Českému svazu bojovníků za svobodu.

-md-

Tento příspěvek zařazen v rubrice Akce, Kraje, společenské, Ústecký. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected by WP Anti Spam