Svobodu nebo smrt?

453826-kubis_gabcik-1280x720Žít jako otrok, nebo zemřít jako svobodný člověk? To jest otázka, která je stará jako lidstvo samo. Pro člověka, který miluje svobodu je odpověď dopředu jasná. Tuto otázku si před 74 lety jistě položili i naši českoslovenští parašutisté – Gabčík a Kubiš než provedli akci, která změnila průběh 2. světové války – odstranění třetího nejvyššího nacisty a kata českého národa Reinharda Heydricha.

Zemřít, nebo obecně bojovat za svobodu je ctnost, která je v naší kultuře nejvíce ceněná. Svoboda je pro nás něco, co se nezískává zadarmo. Za svobodu se vždy musí velmi těžce bojovat, však by i naše vlast mohla vyprávět. Svoboda a samostatnost byla tvrdě vydobyta krví tyranů a vlastenců.

Proto, pokud ctíme své předky, rodinu a naše tradice, nemůžeme naši svobodu jen tak lehce pozbýt. Přesto, že u nás nezuří krutý ozbrojený boj, je nám svoboda postupně ukrajována. Od cenzury internetu a svobody slova, přes snahy likvidovat soukromé podnikání, až po omezování držení legálních zbraní. Cítím, že v Evropě každým dnem sílí odpor, proti uchvatitelům svobody, frustrace roste a lidé začínají být nervózní. Česká vláda, nebo EU tomu nepomáhají, ale naopak ještě přilévají olej do ohně. Ale věřím, že svým jednáním se jim již dnes odpočítává čas jejich konce. Stejně tak, jako nastal Reinhardu Heydrichovi.

Nenechme si vzít poslední kousky naší svobody, ale naopak za ní ještě více bojujme.

Aleš Procházka, 27.5.2016
Autor je člen Svornosti.

Tento příspěvek zařazen v rubrice Blog, názory. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected by WP Anti Spam