Smutný Okamura: Děsí mě, že se lidé bojí říci Čechy Čechům

tomio_okamura„Úplně mě děsí, že se lidé bojí říct, Čechy Čechům. Okamžitě jsou označeny za xenofoby či nacisty. Ale kde to jsme?“ pozastavuje se nad současným stavem v Česku Tomio Okamura – viceprezident Asociace cestovních kanceláří.

„Pokud by to tak bylo i v minulosti, tak by tím pádem byl asi xenofob či rasista třeba spisovatel Josef Jungmann a osobnosti Národního obrození. A pakliže by tenkrát tyhle osobnosti neřekly, že se má mluvit česky a že máme českou identitu a že se máme hlásit k Češství, tak bychom v horším případě byli dnes sluhy v německých domácnostech nebo rakouskými Čechy v lepším případě,“ podotýká pro ParlamentníListy.cz Okamura.

Přiznal, že ho velmi mrzí to, že se v posledních letech vůbec nepracuje na zvýšení národního uvědomění. „Ať se na mě za to politici nezlobí, i to padá na jejich hlavu. A proto se pak mluví s odpuštěním, o kravinách. Přitom Češi jsou národ, který světu dal Smetanu, Dvořáka, Kafku, Navrátilovou – kdo to však ví? Když sem přijedou cizinci a průvodci jim to řeknou, mnohdy jsou velmi překvapení, protože si myslí, že Kafka byl Němec, Navrátilová Američanka… Propagace naší republiky vůbec není postavená na těchto osobnostech, což je tragédie. Pak se ale nemůžeme divit tomu, že se o nás mluví a píše jen ohledně chilského pera nebo festivalu homosexuálů,“ připomíná Okamura mediální kauzy, které vlastenectví s velkou pravděpodobností vzbudí u málokoho.

 

A dodává výzvu: Proberme se

„Bylo by dobré, pokud by se probrali i všichni založení takzvaně multikulti. Krása naší země je přece v odlišnosti, v tom, že máme české syrečky, máme češtinu, českou svíčkovou – máme další české věci. To tady všechno budovali po staletí a tisíciletí přece naši předkové – tuhle zemi. A my bychom to všechno zahodili kvůli Evropské unii, falešnému strachu z toho, abychom byli hrdi na Češství nebo kvůli něčemu jinému? Nebo to chceme zaměnit za nekontrolovatelný příliv cizinců, kteří tu v řadě případů chtějí však jen parazitovat na tom, že my už máme obrazně řečeno: „uvařeno a nastláno“? Musíme v sobě probouzet daleko více národní uvědomění, abychom se stali hrdým národem. Tím pádem budeme mít možnost tuto zemi posouvat dál,“ apeluje dále Tomio Okamura na Čechy a varuje, že národní uvědomění však nelze vykládat jen tím, že půjdeme slepě proti cizincům či nepřizpůsobivým.

Podle Okamury by to mělo také spočívat v tom, že budeme zvyšovat osobní občanskou angažovanost.

 

Cizinecký zákon může zabránit problémům

V ČR přitom za posledních dvacet let vzrostl počet trvale žijících cizinců, aniž je podle Okamury u nich dostatečně posuzován jejich přínos zemi.

„Mnozí se tak naopak stávají přítěží a inkasují tu jen sociální dávky. Neřešení tohoto problému přinese sociální napětí ze strany majoritní české populace, tak jako jsme tomu již svědky v mnoha zemích západní Evropy,“ upozorňuje na možná rizika spojená s ekonomickou migrací cizinců Tomio Okamura.

A jelikož se podílí spolu s poslancem Petrem Gazdíkem na vzniku novely cizineckého zákona, přiblížil před časem ParlamentnímListům.cz některé své pracovní vize a myšlenky, se kterými v novele počítá.

„Je problémem, že většina cizinců, která v Česku žije, u nás pracuje minimálně zčásti načerno. Neplatí tedy žádné daně. Přínos těchto cizinců pro ČR je pak tedy nejen malý, ale v mnohých ohledech dokonce záporný,“ vyjmenoval jeden z negativních jevů, který ke vzniku zákona motivoval, Okamura.

 

Xenofobie a rasismus – u nás naprosto děsivý stav

Tématem rozhovoru ParlamentníchListů.cz s Tomiem Okamurou však byly také dva jevy, které se stávají podle některých varování v Česku vážnou hrozbou – xenofobie a rasismus.

„U nás jsou opravdu lidé odsuzováni a pranýřováni za to, že se cítí být Čechy. Já jsem jen sice napůl Čech (napůl Moravák) a mám po tatínkovi šikmé oči a zvláštní jméno, prožil jsem tu však většinu života, vychodil jsem tu všechny školy, cítím se tu prostě doma. A vím, jak moc mohou tyto problémy narůst, pokud se před nimi budeme schovávat a neřešit je,“ řekl Okamura.

A znovu zopakoval výzvu. „Měli bychom bojovat za národní identitu, za to, aby Čechy časem nezmizely z mapy a české výrobky a česká literatura a historie byla stále považována za plně rovnoprávnou a legitimní. Je to přece správné – podívejme se na Rusy, Francouzy, Američany… Ty národy jsou pak i kvůli tomu, že si jsou jasně své identity vědomé, v mnoha směrech dopředu před ostatními. Nám je to však mnohdy jedno, a to nás moc oslabuje,“ myslí si Tomio Okamura.

 

Xenofobii i rasismus dobře zná a varuje

Jelikož on sám byl podle svých slov léta obětí rasismu a xenofobie – moc dobře prý ví, co tyto fenomény znamenají a jaká v sobě skrývají rizika. I proto se snaží proti nim a jejich možnému vzrůstu bojovat alespoň svými výroky.

„Snažím se upozornit na to, že by mohly u nás přerůstat přes únosnou mez. Můj syn má rysy po mně – nechci, aby se za pár let, až lidé ztratí totálně trpělivost s jakýmikoli nepřizpůsobivými občany – a je jedno, zda jsou té, či oné národnosti či barvy pleti – musel bát vyjít na ulici, že bude kvůli své odlišnosti honěn jako štvaná zvěř či perzekuován,“ vysvětlil ParlamentnímListům.cz Okamura.

Podle něj se Češi bojí pojmenovat věci pravými jmény a raději před nimi zavírají oči.

„Ale ony tu jsou. Řešit téma nepřizpůsobivých občanů, kteří nějakým způsobem parazitují na naší společnosti – ať už mám na mysli Romy, Cikány, bílé Čechy, Ukrajince, Američany či kohokoli jiného – je však nutné. A nelze to vždy spojovat s rasismem či xenofobií. Vím, že 95 procent lidí v Česku zlobí nerovnost, která se v mnoha případech v tomtro ohledu nastoluje, a je proto jen otázkou času, kdy lidem, kteří řádně pracují, platí daně, dojde trpělivost. Hrozí pak, že mlčením, bude naopak rasismus a xenofobie v lidech sílit, a tomu je třeba zabránit,“ uzavírá Okamura pro ParlamentníListy.cz několik palčivých témat najednou.

 

Autor: Alena Hechtová, 5.9.2011 ParlamentníListy.cz

Tento příspěvek zařazen v rubrice Blog, co píší jinde. Bookmark the permalink.

9 Responses to Smutný Okamura: Děsí mě, že se lidé bojí říci Čechy Čechům

  1. Alex says:

    Naše imigrační politika by měla být rozvážná, tj. selektivní a, ano, diskriminační. Měla by diskriminovat mezi uchazeči o imigraci na základě jejích zemí původu. Či, přesněji řečeno, na základě převládajících politických zvyklostí v jejich zemích původu.
    Cílem imigrační politiky by neměla být totální asimilace imigrantů. Učinit z nich Čechy, kteří preferují vepřo-knedlo-zelo, by bylo nudné. Klidně ať si ponechají své kulinářské tradice a specifika. To naši společnost obohatí. Ale cílem imigrační politiky by rozhodně měla být politická integrace; ta dokonce jejím cílem být musí, má-li se zachovat soudržnost naší společnosti a loajalita všech jejich příslušníků vůči ní.

    Politická integrace imigrantů v tom smyslu, že pokud chtějí mezi námi žít a časem přijmout naše občanství, musí bezpodmínečně akceptovat politické hodnoty naší společnosti definované v naši Ústavě a ústavní Listině práv a svobod. Totiž hodnoty osobní, náboženské a politické svobody. To má být conditio sine qua non.
    Žádný cizinec, který naše hodnoty svobody nechce přijmout za své, by nejen že neměl mít možnost stát se našim občanem, ale neměl by mít ani možnost stát se legálním rezidentem na našem území. Nedává smysl pustit sem cizince s naprosto cizími politickými hodnotami, aby nám naši svobodnou politickou společnost rozvrátili.

  2. FrantaB says:

    Dnes se kde kdo bojí kde čeho. Bojí se přiznat své vlastenectví. Proč? Aby nevypadal jako hlupák. Čučíme na vzory v zahraničí. Proč? Protože naši hrdinové a lidé, kteří si to zaslouží nejsou nijak propagováni. Vlezeme do každého zadku jen abychom se zavděčili. Budeme říkat a dělat to, co říká a dělá většina. Budeme se přetvařovat jen aby každý z nás vypadat „světově“.
    Ale i přes to všechno, že na povrchu máme tuhle špínu, tak věřím, že hluboko v každém z nás je velký kus vlastence. Jen kdyby každý prorazil tu slupku! …a to na stálo! Ne jen při hokeji či fotbalu!

  3. Valešová says:

    Dorý den pane Okamuro,ve všem máte pravdu.Prodávám v jistém obchodě a tam mi jeden zákazník vyprávěl,že žil v Americe a když se ho ptali odkud je,řekl z Česka a oni nevědli kde toje,tak jim to chtěl přiblížit a říká no přece Jager a oni říkali ,to je přece američan.Kde to jsme,že?Tolik vědců vzešlo z té naší malé krásné země,na př.Wichterle,jeho vynález kontaktní čočky,využívají lidé na celém světě.Ti nepřizpůsobiví se přistěhovali k nám ,do naší české země ajsou povinni dodržovat české zákony,českou kulturu.Jsou nepřizpůsobiví několik set let.Možností dostali už dost,Dostali byty I.kateg.,jejich děti moho chodit do školy.Ale dokud naše zákony budou takové,že sociální dávky budou tak vysoké,tak nevím proč by se namáhali chodit do práce.Já jsem byla samoživitelka,syna na vysoké škole a když jsem si zažádala o příspěvek na bydlení dostala jsem 5O,-Kč,kdo je diskriminovaný?Chodila jsem do práce a po večerech jsme dělali oba se synem domácí práci,abych mu mohla to vzdělání umožnit.Nejsem rasistka,nevadí mi ukrajinci, vietnamci,černoši ani jiní přistěhovalci,kteří neparazitují na výsledcích práce druhých.Ti nepřizpůsobiví mají na vysokých postech dost svých lidí,tak at si vytvoří stát pro své lidi,kterým ONI budou nejlépe rozumět,at jim pomohou,znají jejich zvyky a pod.Nebudou alespo moci říkat,že my bílí jim ubližujeme a že jsou diskriminováni.Rodit děti to umí každý,nenechme si to opravdu přerůst přes hlavu,jaký život připoravujeme naším dětem ,vnoučatům,vládní činitelé zamyslete se.Policie má pomáhat a chránit,ale koho chrání,já pracovala 35 roku v jednom podniku ,pro Naší republiku,odváděValešovála jsem daně a nakonec mě státní orgány ani neochrání v mé vlastní zemí??? moc hezké.

  4. David says:

    No tahle apokalyptická budoucnost nastane jen v případě, že rezignujeme na aktivní občanskou společnost a principy demokracie. Ono je velice snadné a alibistické přenechat své občanské povinnosti politikům – pak nadávat na „bordel v zemi“ a čekat na řešení.

  5. Já si myslím, že Romové jsou využíváni politiky ke střetům s obyvatelstvem, aby mezitím mohla menšina schválit v parlamentě v tichosti všechny svoje výhody. Potom totiž s nimi nikdo už nehne, podle nich bude mít několik politických stran takovou moc, že prostě bolševíkovi se o tom ani nesnilo. Kromě toho si Češi musí také zvyknout na to, že budou potlačováni policií, že se bude do nich eventuelně střílet aspoň gumovými projektily. A taky policisté si musí zvyknout, že budou střílet na normální lidi, není to nic jiného, než výchova k autokolonializmu. Já si myslím, že to všechno je vlastně redukce počtu obyvatel na Zeměkouli. Za to jsou možná dnes mocipáni placeni. Lidí netřeba, budou roboti a ti stačí na to obsluhovat králevice. De fakto se nad tím vznáší ten Murdoch nebo jak se jmenuje.

  6. Cornwael says:

    S tou porotou to není tak jednoduché… anglosaské právo a systém poroty nelze považovat za právní stav, proto země s touto institucí nejsou právními státy, nicméně jako vždy i tady je rozdíl mezi právem a spravedlností, takže bych se poroty nezříkal. Různé poroty už jsme tu měli a s právem to mělo pramálo společného. To bychom mohli dojít i k takovému ostrakismu antického Řecka, osoba u níž si „myslíme“ že by mohla škodit „lidu“ bude odsouzena k vyhnanství. V dnešní době totální mediální manipulace s masou, v době masové reklamy by něco takového bylo kontraproduktivní. Ale souhlasím, že chyba je v legislativě, zbytečné komplikovanosti a totální nevymahatelnosti práva.

  7. Stanislav Hupka says:

    Myslím si, chyba je v zákonech a jejich uplatňování. Pokud bude mít 90 procent obyvatel shodný názor, tak je asi nesmysl aby byl tento názor protizákonný a aby se odsoudilo 90 procent lidí, nebo i exemplárně pár vybraných z davu. Rychlost: V anglii byli nepokoje a udělali tam po třech dnech asi 700 rozsudků, po týdnu jich bylo už asi 1300. Trest: Opravdu za to piká ten odsouzený? nebo společnost, která pro nedotčení práv provinilce mnohdy utrpí na svých právech? Zjednodušit zákony na pár hlavních základních, porotu pro soud lidí vybírat z lidu a dát jim i povinnost se účastnit u soudu.

  8. David Khol says:

    Osobně si myslím, že xenofobie a rasismus je jen reakcí na to, že zde je potlačováno i přirozené vlastenectví, zdravé národovectví

  9. David says:

    Osobně mám raději úsloví „Češi Čechům“ – což vyjadřuje aktivní pocit sounáležitosti a angažovanosti a lépe vykresluje myšlenku vlastenectví.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected by WP Anti Spam