S Jaroslavem Foldynou na téma vlastenectví

Jaroslav-FoldynaSvornost Vám dnes přináší rozhovor s panem poslancem Jaroslavem Foldynou, který ve sněmově hájí barvy České strany sociálně demokratické za Ústecký kraj. Zejména ve svém rodném kraji je oblíbeným politikem, který si uchoval selský rozum a lidský přístup. Kromě politické kariéry je znám i svým odporem proti vybudování amerického radaru v Brdech a uznání nezávislého státu Kosovo, také byl aktivní při zajišťování humanitární pomoc pro srbské děti postižené válkou. Sám sebe hodnotí: „Nechci a nepotřebuji být s každým zadobře, pokud je to v rozporu s mým přesvědčením a jde-li o věci zásadní. Umím prosadit své požadavky a dokážu být tvrdým soupeřem, ale vždy bez politikaření, s rozumem a především jednáním fair-play.“ Dodnes je aktivním sportovce, jeho velkou zálibou jsou box a šachy.

Svornost: Považujete se za vlastence? Jak vypadá vlastenectví ve Vašem životě?

Jaroslav Foldyna: Ano, považuji se za vlastence, a protože mám po mé mamince dvě vlasti, tak obě jsou pro mě vlastí a na obě jsem hrdý.  Moje maminka se narodila v Srbsku a přišla do Československa po skončení II. Světové války z lágru, kam byla odvlečena. Byla v partyzánském oddílu na hoře Kosmaj. Otec byl jako totálně nasazený posléze zavřen v pracovním táboře, kde se s matkou poznali. To jsou skutečnosti, které mé vlastenectví formovaly a formují.
Jak vypadá mé vlastenectví v mém životě? …no rozhodně to není jen otázka fandění na MS v hokeji či fotbale.  Vlastenectví je něco, co není třeba okázale ukazovat, ale je to  každodenní postoj, úcta k tradici a symbolům své vlasti. A samozřejmě pokud jsou tradice či symboly vlasti někým či něčím zpochybňovány, haněny, tak je to adekvátní obrana. Vždy a ve všech situacích.

Svornost: Má vlastenectví vychovávat anebo už nemá moderní společnosti co nabídnout?

Jaroslav Foldyna: Já si myslím, že ona moderní společnost, tedy zejména tady u nás, dělá ohromnou chybu tím, že připouští chápání vlastenectví jako přežitku. Vlastenectví není nacionalizmus, vlastenec si váží tradic a symbolů druhých, stejně jako druzí si váží tradic a symbolů jeho vlasti. Tady se často účelově podsouvá, že vlastenectví je definováno jako nacionalizmus. Je to účelové a špatné. Jako vlastence vychovávám své děti, tedy k úctě a ochraně našich tradic a všeho, co je symbolizuje, nikoli k nenávisti tradic a symbolů jiných národů. Budoucnost bude taková, s jakým přístupem budeme uchovávat a ctít svou historii.

Svornost: První republika se vyznačovala vysokou mírou občanské angažovanosti svých občanů v různých vlasteneckých a sportovních spolcích. Co je podle Vás důvodem, že dnes podobné spolky neexistují anebo nemají takovou podporu?

Jaroslav Foldyna: Myslím si, že tak výrazný pokles občanské angažovanosti je důsledek deformací, kterých jsme byli svědky v období let 1948 až 1989, ale jak je vidět, i současná politická elita je předchozím obdobím značně deformována a podceňuje nevědomě, avšak i vědomě, tento fenomén národní občanské angažovanosti. V naší zemi bylo vytvořeno klima, vytvořeno záměrně v minulosti, abychom byli ovladatelní a často až bezpáteřní, a to současná staronová elita využívá i dnes k prosazování svých přístupů, často vyhovujících tzv. velkému bratrovi, kterého jako bychom v roce 1989 vyměnili z východního strejdy za západního strejdu.

Svornost: Máte nějaký vzor v historii českého národa? A proč?

Jaroslav Foldyna: Ano, a je to osoba prvního prezidenta osvoboditele Tomáše Garrigue Masaryka, který prosazoval pravdu i proti tzv. většině, nikdy nebyl populistou a vždy měl na mysli prosazení myšlenky, za kterou se osobně postavil.

Svornost: Co víme, tak jste se účastnil akcí pořádaných občanským sdružením M.J.Husa z Teplic, jaký máte vztah k Husovi a husitství?

Jaroslav Foldyna: Je to vztah k osobnosti a odkazu jednoho z největších Čechů, symbolu boje za pravdu Janu Husovi. Husitství jako reformní hnutí je něco, co náš národ zdobí aureolou bojovníků za pravdu, navzdory snaze dělat z národa národ Švejků. On i ten Josef Švejk těm nadutcům nastavil zrcadlo, které jim ukázalo jejich křivou a falešnou tvář.

Svornost: Co v dnešní době chybí mladé generaci? Pochválil byste jí za něco?

Jaroslav Foldyna: Chybí? Mladá generace je dnes vystavena konfrontaci pragmatizmu s idealizmem, už od malička jsou děti vystaveny prostřednictvím rodičů často nechtěnému tlaku bezbřehého materializmu bez morálky. Zda-li bych ji pochválil. ..ano, nezřídka se vzepře a překvapí nás svým citem a postojem pro spravedlnost i pro vlast.

Svornost: Naše společnost žije již 21 let v demokracii. Myslíte si, že zde máme skutečnou svobodu a právní stát?

Jaroslav Foldyna: No stačí měsíc sledovat televizní zpravodajství a číst noviny, abychom si společně odpověděli, že k tradiční demokracii a svobodě je v naší zemi hodně daleko. Informace o korupci a korupčnících jsou na denním pořádku, nikdy nic, co bylo ukradeno korupčním jednáním politiků a jejich kamarádíčků nebylo vráceno a nikdo nikdy nebyl potrestán. Jako by se v naší zemi malým zlodějům sekaly ruce a velkým zlodějů stříhaly nehty.

Svornost: Neobáváte se, že za několik desítek let našemu národu nezůstanou žádní hrdinové, kteří by bránili svobodu a nezávislost naší vlasti a náš národ se opět dostane do područí nějaké totalitní vlády/ideologie?

Jaroslav Foldyna: Ne, nemám. I přes snahu těch, kteří by si to snad přáli, opak bude pravdou, těžká doba vždy vygeneruje nejlepší syny a dcery národa, umění, kulturu… Vždy jsme z dob temna vyšli posíleni.

Svornost: Co si myslíte o strašáku naší civilizace – islámu? Je to opravdová hrozba anebo se toto téma jen přeceňuje?

Jaroslav Foldyna: Žádné náboženství samo o sobě není nikdy hrozbou. Často je využíváno a zneužíváno, to ano. Je terorizmus příčina či důsledek? Na to je třeba si v kontextu s touto otázkou odpovědět.

Svornost: Jak vnímáte postavení ČR v rámci Evropské unie?

Jaroslav Foldyna: Často nás reprezentují neosobnosti, a tak tomu také odpovídá i postavení ČR.

Děkujeme panu poslanci za rozhovor a přejeme mu hodně úspěchů v osobním i profesním životě. Za Svornost rozhovor připravil Ing. Jan Šneberk

Foldyna-proti-radaruJaroslav Foldyna - Marina Raguš - Adriana MarkeševičováJaroslav-Foldyna-den-vitezstvi

Tento příspěvek zařazen v rubrice Blog, rozhovory. Bookmark the permalink.

2 Responses to S Jaroslavem Foldynou na téma vlastenectví

  1. sirpetr says:

    To snad ani raději ne:)

  2. kaffu says:

    jen víc takových politiků….

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected by WP Anti Spam