Rozhovor s prezidentským kandidátem – Miloš Zeman

milos-zeman

Češi poprvé ve své historii budou mít možnost volit svého prezidenta a to již za pár dní – v přímé volbě. Svornost proto oslovila všechny kandidáty a položila jim  stejné otázky. Návštěvníkům našich webových stránek tedy přinášíme odpovědi jednotlivých kandidátů. Dnes začneme s Milošem Zemanem.

 

1. Považujete se za vlastence? Jak vypadá vlastenectví ve Vašem životě?
Určitě se považuji za vlastence. Vlastenectví musí každý cítit uvnitř – je to láska k národu, k vlastní zemi, ke svému domovu. Být vlastencem znamená být hrdý na svou zemi a v případě jejího ohrožení být připraven ji bránit. Nedávno jsem v jednom rozhovoru dostal otázku, zda bych za vlast i zemřel. Odpověděl jsem, že za svoji vlast bych střílel, a kdyby mě někdo zasáhl, je to  přijatelné riziko.

 

2. Má vlastenectví vychovávat anebo už nemá moderní společnosti co nabídnout?
Vlastenectví definoval už Tomáš G. Masaryk jako lásku k vlastnímu národu, nikoli jako nenávist k jiným národům. Právě v tom je obrovský rozdíl mezi skutečným vlastenectvím a nacionalismem. Prezident musí být vlastencem v každém případě. Vlastenectví, na němž Masaryk zbudoval vyspělý stát, je velmi důležitým faktorem pro vývoj země i dnes.

 

4. Máte nějaký vzor v historii českého národa? (proč)
T.G.Masaryk (viz výše)
K.Kryl. Byl to revolucionář až do poslední chvíle. A souhlasím se slovy, které byly proneseny na jeho pohřbu, že tomuto člověku mnohé dlužíme.

 

5. Co v dnešní době chybí mladé generaci? Pochválil byste jí za něco?
Je mnohem otevřenější a asertivnější než jsme byli my.

 

6. Naše společnost žije již 22 let v demokracii. Myslíte si, zde máme skutečnou svobodu a právní stát?
Po republice jezdím pravidelně a pro mě je indikátor rozvoje země to, jak vypadají naše města a naše obce. S radostí zjišťuji, že na rozdíl od doby, kdy se tady tunelovaly banky, kdy zbytečně krachovaly významné podniky, můžeme říci, že je tady pokrok, byť je někdy pomalý. Přes všechny kritické pochybnosti, které mám, je to země, která jde dopředu. I když bych si přál, aby brzdící vliv současné vlády byl odblokován, stejně jako vlád krajských.

 

7. Neobáváte se, že za několik desítek let našemu národu nezůstanou žádní hrdinové, kteří by bránili svobodu a nezávislost naší vlasti a náš národ se opět dostane do područí nějaké totalitní vlády?
Takové obavy nemám. Řekl jsem mnohokrát, že komunisté už nemají za zády Sovětský svaz a jeho tanky. Mohl bych doplnit, že jsme-li členy EU a NATO, je to další bariéra proti tomu, aby se tady znárodňovalo a aby se tady rozvíjel třídní boj. Komunisté přece jen určitou transformací prošli, i když ji pokládám za nedokonalou.


8. Co si myslíte o strašáku naší civilizace – islámu? Je to opravdová hrozba anebo se toto téma jen přeceňuje?

Samozřejmě, že EU je ohrožena řekněme militantním fundamentalistickým islámem – zabij každého nevěřícího, kterého uvidíš.
Moje přesvědčení, které nikomu nevnucuji, ale které se opírá o celou řadu fakt a studií, je, že skutečně islámský fanatismus nebo islámský fundamentalismus je nebezpečný pro civilizaci.

 

9. Jak vnímáte postavení ČR v rámci Evropské unie?
Já nebudu mluvit o tom, že jsme zatím z Evropské unie dostali 180 miliard korun čistého zisku a mohli jsme dostat ještě daleko víc, kdyby naše administrativa byla poněkud efektivnější. A já bych se choval poněkud vděčněji k Evropské unii právě proto, že přispěla na rozvoj naší ekonomiky. Na druhé straně, já nejsem eurohujer a nikdy nebudu vyznávat hloupé bruselské byrokraty, kteří posílají různé nesmyslné směrnice do Prahy.

 

10. Jak vnímáte 3. odboj, zvláště pak bratry Mašíny
Válečné právo zakazuje zabíjení civilistů. Jestliže někoho omráčíte chloroformem a pak ho podříznete jako podsvinče, tak je to i porušení válečného práva. Není možné v žádném případě udělit jim vyznamenání.

 

11. Jaký je pro Vás zásadní cíl, (ten nejdůležitější), ve kterém by jste nejvíce usiloval ve funkci prezidenta naší republiky? Popřípadě jak.
Usiloval bych o to, abych byl aktivním, nikoliv aktivistickým prezidentem. Na rozdíl od svých předchůdců bych využíval více pravomoci  dané mi Ústavou ČR a navštěvoval bych jednání vlády a Parlamentu. Mé zásadní cíle, o něž bych usiloval, jsou 3: první je přijetí zákona o prokázání původu příjmů a majetku jako účinný nástroj boje proti korupci. Druhou prioritou je změna volebního zákona, aby občané mohli vybírat osobnosti z kandidátek všech politických subjektů, nikoliv pouze jednoho z nich. A konečně třetí prioritou je zvýšení podílu investic ve veřejných výdajích, aby byl obnoven ekonomický růst a vytvořeny nové pracovní příležitosti.

 

12. Kdyby jste v přímé volbě na prezidenta nemohl volit sám sebe, ale někoho jiného, kdo by to byl a kdo v žádném případě?
Člověka, který má politickou a exekutivní zkušenost. Nevolil bych toho, kdo ji nemá.

 

Poznámka redakce: ačkoliv jsme oslovili všechny kandidáty, tak dosud odpověděl jen Miloš Zeman, případné odpovědi dalších kandidátů okamžitě zveřejníme.

Tento příspěvek zařazen v rubrice rozhovory. Bookmark the permalink.

One Response to Rozhovor s prezidentským kandidátem – Miloš Zeman

  1. admin says:

    Na námi zaslaný rozhovor odpověděl pouze Miloš Zeman.

    Kromě něho se nám ozvali z týmů Vladimíra Franze a Karla Schwarzenberga s omluvou na zaneprázdněnost.
    Tým Karla Schwarzenberga nás odkázal na informace na jejich webu a na mluvčího Marka Pražáka. KS se přímo vyjádřil pouze k otázce týkající se bratří Mašínů:

    „Státní vyznamenání bych udělil alespoň poslednímu žijícímu z bratří Mašínů. U ostatních jsme to bohužel, stejně jako u Milana Paumera, promeškali.“

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected by WP Anti Spam