Radka Křivánková: 29. 4. 1932 – 11. 8. 2019, Písek

2014-RK-cbDne 11. srpna 2019 ztratil Písek jednu ze svých významných osobností, ve věku 87 let, zemřela Radka Křivánková.

Radka Křivánková (roz. Machovcová) pocházela z rodiny protinacistického odbojáře Františka Machovce, člena Obrany národa, který byl popraven za Heydrichiády. Demokratické a pronárodní smýšlení si však rodina Machovcova i paní Radka Křivánková udržela po celý život. Po válce se její maminka angažovala v politice a spolupracovala s tehdejší poslankyní Dr. Miladou Horákovou. Osobní setkání s Miladou Horákovou mělo pro tehdy patnáctiletou Radku zásadní význam, který ovlivnil i její další životní cestu. Ostatně Radka Křivánková často na Dr. Horákovou vzpomínala. Obdivovala ji jako nesmírně statečnou ženu s velkým charakterem a empatií.

Paní Radka Křivánková byla od počátku 90. let významnou osobností veřejného života v Písku. Pomáhala založit Občanské fórum a znovuobnovený Skaut. Angažovala se v esperantském hnutí, v ČSBS, v píseckém farním sboru Českobratrské církve evangelické a mnoha dalších organizacích.

Pro sdružení Svornost byla v posledních 10 letech významným partnerem při uskutečňování vzpomínkových akcí na oběti komunistického režimu v Písku. Jako zakladatelka písecké pobočky Klubu Milady Horákové se stala důležitou spojnicí mezi pamětníky a dnešní generací. Už navždy budeme rádi vzpomínat na její životní elán a nevyčerpatelnou studnici vzpomínek na osobnosti, které pozitivně formovali demokratické Československo.

Paní Radku Křivánkovou si můžete spolu s námi připomenout v reportáži České televize z píseckého uctění památky obětí komunismu ze dne 27. června 2017: Den obětí komunistického režimu – živý vstup Marcely Durasové z piety v Písku.

Čest její památce!

Za Svornost,
Aleš Procházka

Tento příspěvek zařazen v rubrice domácí, Informace, Jihočeský. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected by WP Anti Spam