Představujeme: KVH SOS družstvo Kallich a jeho jihočeská podsekce družstvo Lukov

1 - logoKlub vojenské historie SOS družstvo Kallich je občanským sdružením řádně registrovaným na ministerstvu vnitra, zabývající se československými ozbrojenými sbory s důrazem na jednotky Stráže obrany státu z let 1936-1939. Členové klubu se účastní nejrůznějších vojensko-historických akcí, z nichž některé sami pořádají – bojové ukázky, rekonstrukce bojů, dětské dny v duchu první republiky, pořádání přednášek, výstav, pietních aktů a podobně. V současné době je členská základna soustředěna v Praze a od roku 2011 funguje v Českých Budějovicích pod hlavičkou KVH SOS družstvo Kallich samostatné družstvo Lukov, jehož členové se mimo jiné zabývají rekonstrukcí několika objektů čs. předválečného opevnění.


Nyní přinášíme krátký rozhovor s Janem Ciglbauerem, členem klubu:

Podle čeho se váš klub jmenuje SOS družstvo Kallich a jihočeská podsekce Lukov?

Kallich je obec na česko-německých hranicích u Chomutova v severních Čechách, která se dnes jmenuje Kalek. V roce 1938 zde bylo skutečně umístěno družstvo SOS, které se zde dostalo do bojů se sudetoněmeckými povstalci. Především je ale Kallich proslavený tím, že se zde v roce 1947 natáčel slavný film Uloupená hranice o příslušnících SOS a událostech na podzim 1938. KVH Kallich byl založen v roce 2007, kdy zakládající členové vypomáhali s budováním pevnostního areálu „Na Kočičáku“ u Chomutova a slavnou obec Kallich často navštěvovali. Přímo v Kallichu také proběhla ustavující schůze. Lukov je dnes již zaniklá vesnice v jihočeských Novohradských horách, nedaleko které se nám podařilo nalézt dochované „zvláštní zařízení na komunikaci“, která byla ve 30. letech budována jako součást obrany republiky. Navíc se nám podařilo prokázat, že zde došlo k boji družstva SOS s Freikorpsem a v archivu dohledat označení tohoto družstva podle nedalekého Lukova. Chceme tak připomínat tyto zapomenuté hraničáře, o jejichž boji se donedávna vůbec nevědělo.

2 - Muzeum opevneni Majdalena (objekt 18465A-180z)3 - Z interieru muzea Majdalena4 - Budouci muzeum opevneni Borovany (objekt X.a15C)5 - Vystava v borovanskem zamku

Odkud jsou členové družstva Lukov a jaká je jejich činnost v jižních Čechách?

Družstvo Lukov má nyní 8 členů, kteří pocházejí z Českých Budějovic a jejich okolí, Jindřichova Hradce a Tábora. Někteří z nich jsou přímo členy KVH Kallich, další KVH Süd, se kterým dlouhodobě spolupracujeme na různých projektech a další jsou bez klubové příslušnosti. Samotný KVH Kallich má dnes rovněž 8 členů, z kterých jsou 3 v jižních Čechách a starají se organizaci podsekce Lukov. V jižních Čechách pořádáme především malé akce pro různé spolky pracujícími s dětmi, tak různými dětskými brannými dny v duchu první republiky přibližujeme dětem naší historii a vlastenectví. Kromě toho si organizujeme i soukromé akce, která nahrazují vojenská cvičení tak, abychom se maximálně zdokonalili ve svých znalostech a dovednostech v rámci SOS a vyzkoušeli si dobový život skutečných příslušníků SOS. Tomu se dnes říká reenacting. Klasických bojových ukázek pro veřejnost se účastníme celorepublikově, neomezujeme se jen na náš region. Významnou činností našich členů, kteří jsou zároveň členy KVH Süd, který se zaměřuje na německou brannou moc, je rekonstrukce dvou objektů předválečného opevnění a jejich provozování jako malých muzeí opevnění Majdalena a Borovany. V loňském roce se nám podařilo uspořádat výstavu na téma čs. opevnění v borovanském zámku, doplněnou přednáškou a v minulosti jsme také uspořádali dvě výstavy v Trhových Svinech o květnu 1945.

6 - Vystava v borovanskem zamku7 - Vystava v borovanskem zamku8 - Dochovane zvlastni zarizeni na komunikaci u byvaleho Lukova, ktere clenove KVH Kallich zrenovovali a opatrili informacnim panelem9 - Clenove KVH Kallich na bojove ukazce v Lovcicich. Na fotografii je prislusnik cs. armady, cetnictva, financni straze a statni policie

Přijímáte nové členy? Kdo jsou vlastně vaši členové?

Samozřejmě, stále hledáme nové členy a naším cílem je postavení celého družstva SOS, které by mělo mít 12 mužů. V rámci SOS se případný zájemce může zabývat armádou, četnictvem, finanční stráží nebo státní policií. Všechny tyto ozbrojené složky tvořily SOS. Nutno zde říct, že se snažíme v rámci reenactingu a livinghistory svojí dobovou výstrojí, znalostmi a schopnostmi co nejvíce přiblížit historickým jednotkám Stráže obrany státu, které zajišťovaly československé pohraničí v letech 1938-1939. Z toho důvodu si naši členové pořizují co nejkvalitnější repliky dobových uniforem a výstroje včetně takových detailů jako jsou okované boty nebo replika předválečné vojenské košile. Přesto ale není tento koníček nijak závratně finančně náročný jak by se mohlo zdát, navíc řadu vybavení si vyrábíme sami. Nedílnou součástí je také studování dobových předpisů a praktická cvičení na jejich základě. Vojenská historie spojuje lidi různých profesí a vzdělání, tak jsou našimi členy vedle státních zaměstnanců technologové ze strojních firem, obsluha CNC strojů, nebo vystudovaný historik. Někteří naši členové intenzivně bádají v archivech i v terénu a publikují články o naší regionální vojenské historii na našich webových stránkách nebo v odborných a regionálních tiskovinách.

10 - Z nataceni dokumentu Brezen 1939 na Podkarpatske Rusi11 - Z nataceni dokumentu Brezen 1939 na Podkarpatske Rusi.12 - Z nataceni dokumentu Brezen 1939 na Podkarpatske Rusi.

Jaké jsou vaše plány do budoucna?

Především navýšení členské základny a pokračování v našich rozjetých projektech. V nedávné době jsme natáčeli vlastní amatérský dokument o březnu 1939 na Podkarpatské Rusi. Tento film nyní zpracováváme a v hlavách již máme další podobný projekt. Dál se chceme věnovat rekonstrukci objektů opevnění, především zpřístupnění borovanského objektu veřejnosti, který jsme získali do správy v tomto roce. Dál chceme pořádat malé akce pro děti, v této oblasti spolupracujeme například se sdružením Mladí myslivci z Dřítně, nebo skautskými organizacemi. Dál chceme zpracovávat pohnutou historii jihočeského pohraničí a seznamovat s ní veřejnost na našem webu. Mimo to se samozřejmě hodláme účastnit také řady bojových ukázek, z nichž v jižních Čechách je nejvýznamnější akce „Přepadení řopíků 1938“ konaná vždy první srpnovou sobotu v pevnostním areálu Slavonice a také pořádání další výstavy o čs. opevnění.

13 - Clenove KVH Kallich v dobovem lezeni v Chlumci nad Cidlinou14 - Clenove KVH Kallich na momentce z oslav vyroci Slovenskeho narodniho povstani v Banske Bystrici15 - KVH Kallich se zabyva take povalecnymi ozbrojenymi sbory a udalostmi. Na fotografii momentka z akce Banderovci na Sumave16 - Jeden z detskych brannych dnu

Webové stránky členů družstva SOS Lukov:

KVH Kallich a družstvo Lukov: http://kallich.tym.cz/

KVH Süd: http://www.sud.estranky.cz/

Muzeum opevnění Majdalena: http://www.majdalena.estranky.cz/

Muzeum opevnění Borovany: http://www.borovany36.estranky.cz/

Historie severního Českobudějovicka: http://www.severniceskobudejovicko.estranky.cz/


Děkujeme za informace a rozhovor, za Svornost Vám přejeme hodně úspěchů do budoucna.

Tento příspěvek zařazen v rubrice Informace, představujeme. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected by WP Anti Spam