Klub vojenské historie 19. prapor Stráže obrany státu Hodonín je standardním občanským sdružením. Zabývá se vojenskou historií z let 1914-1945 a převážně se věnuje ozbrojeným složkám z období první Československé republiky a československým legiím v Rusku, okrajově se klub zabývá i jednotkami ostatních států. Další náplní klubu je mj. restaurování dobové techniky, klub má k dispozici dva zrenovované motocykly ČZ 175 Standard z roku 1938, a sběratelství veškerých historických předmětů a dokumentů s vojenskou tématikou z let 1914-1945. Velký důraz je kladen na neustálé zdokonalování historických jednotek klubu pro účely bojových a jiných ukázek či stafáží, členové klubu vlastní kompletní výstroj včetně plně funkčních automatických zbraní, samozřejmě na udělenou výjimku od Policie ČR.
Náš klub vznikl v první polovině roku 2009 odštěpením od břeclavského klubu vojenské historie, který se trvale stará o objekty lehkého opevnění na Pohansku u Břeclavi. Už před vznikem sdružení jsme se věnovali 10. pěšímu pluku, 2. praporu Břeclav Československé armády z první republiky, po odštěpení jsme se začínali naplno věnovat také 19. praporu Stráže obrany státu Hodonín, který se skládal z příslušníků finanční stráže, četnictva, příslušníků uniformované stráže bezpečnosti (policie) a vojenských posil. V polovině roku 2011 jsme se rozhodli rozšířit naše historické jednotky i o čs. legie, konkrétně o družstvo 6. Střeleckého pluku čs. legií v Rusku.
Od založení našeho sdružení jsme se účastnili a spolupořádali jsme mnoho vzpomínkových akcí, výstav a prezentací pro veřejnost, ze kterých stojí za zmínku například slavnostní odhalení sochy Dr. Edvarda Beneše před právnickou fakultou Masarykovu univerzity v Brně, oslavy 100. výročí narození Antonína Bartoše, rodáka z Lanžhota a významného odbojáře během 2. světové války v městě Lanžhot, slavnostní odhalení busty T. G. Masaryka v prostorách hodonínské nemocnice T. G. Masaryka, oslavy 92. výročí založení Československa v Hodoníně, oslavy 161. výročí narození T. G. Masaryka ve městě Hodonín, oslavy 66. výročí osvobození města Hodonín, Jarní Šlapka – Velké Pavlovice, Dětský den Šakvice, Národní soutěž modelářů v Hodoníně, oslavy dvacetiletého výročí založení Policie České republiky v Hodoníně, 69. připomínka popravy důstojníků Československé armády z Obrany národa v Kounicových kolejích v Brně.
Členové našeho klubu se také podíleli na natáčení filmů, seriálů a historických dokumentů jako jsou například Četnické humoresky, Hitler: Vzestup zla, Příběhy železné opony, Černí baroni, dokument o finanční stráži pro Český rozhlas. V roce 2010 se našemu klubu zadařilo i po folklorní stránce, dva z našich členů, kteří chodí v kroji, byli prvními Stárky, Jindra Jeřábek v Lanžhotě a Martin Žižlavský ve Staré Břeclavi.
V současné době spolupracujeme s mnoha právními subjekty a organizacemi jako jsou Československá obec legionářská, město Hodonín, obec Týnec, Policie ČR – oddělení Hodonín, Nemocnice T. G. Masaryka v Hodoníně, KVH 43. pěší pluk Brno pod vedením Ladislava Šuláka, rodáka z Lanžhota. Také se staráme o pana Josefa Červenku, staletého pamětníka. Spoustu dalších informací a zajímavostí se dozvíte i na stránkách našeho klubu www.sos19hodonin.websnadno.cz.
Na závěr jsme položili několik otázek předsedovi klubu Bc. Martinu Žižlavskému:
Kolik členů v současné době máte a jak se chcete do budoucna rozvíjet?
Naše sdružení má v současné době deset členů, z toho osm řádných a dva čestné, do budoucna plánujeme mírné rozšíření členské základny, protože jsme plně vytíženi akcemi, jejichž počet se rok od roku zvyšuje, a ne vždy se nám povede na akci domluvit ideální počet lidí. Rádi mezi sebe přijmeme další mladé lidi, kteří jsou ochotní obětovat něco peněz na pořízení vybavení a pak také něco ze svého času pro dobrou věc.
Co bylo příčinou geneze od čs. armády a legií až k jednotkám Stráže obrany státu?
Je to prosté, všechno to spolu tak nějak souvisí, nebýt legií není státu ani armády… Stráž obrany státu, která se skládala z finanční stráže, policie, četnictva a vojenských posil, byla v krizové době zřízena na ochranu hranic našeho těžce vydobytého státu, ne vždy to měli její příslušníci lehké, mnoho jich bylo zraněno či jich mnoho zahynulo při výkonu náročné služby v pohraničí, které bylo značně protičeskoslovensky naladěno. Myslíme si, že tato část našich dějin a její hrdinové jsou opomíjeni, tak nám přišlo správné, znovu ji lidem připomenout a prezentovat na nejrůznějších akcích, ať už bojových ukázkách či na dětských dnech, pietních a vzpomínkových akcích.
Když se podívám, že se kromě vojenské historie Vaši členové věnují i folkloru, je v tom cítit vztah k rodné zemi, považujete se za vlastence?
Ano, všichni se určitě považujeme za vlastence, naše zem je přeci plná krás a má velmi zajímavou a dynamickou historii. Všude dobře, ale doma nejlíp.
Zaujalo mě, že se staráte i o pana Josefa Červenku, řekněte mi o tom více?
Pan Červenka, břeclavský rodák a významná břeclavská osobnost, je snad poslední žijící veterán Stráže obrany státu na jihu Moravy, čas od času jej navštívíme a vedeme s ním debaty o jeho vojenské službě u 10 pěšího pluku v břeclavských kasárnách T. G. Masaryka a později o službě u hodonínského praporu Stráže obrany státu na hranici u mezi Valticemi a Katzelsdorfem… Pomáhá nám s utvářením obrazu o tehdejší době z vojenského i civilního hlediska. Velmi si jeho osoby vážíme, v letošním roce oslavil své sté narozeniny, k této příležitosti jsme ho jmenovali naším čestným členem a věnovali jsme mu dekret čestného člena a pamětní plaketu odznaku Stráže obrany státu.
Veřejnost Vás mohla nedávno vidět na akci Opevněná hranice 2011 u bunkru MO-S Jaroš u Darkoviček, jak se díváte na podobnou formu propagace?
Tato forma propagace není rozhodně na škodu, ba naopak, v dnešní době je dost těžké lidi zaujmout nebo jakkoliv oslovit a připomenout jim naše dějiny, zvláště tuto pohnutou část dějin, která byla v minulosti částečně tabuizována. Na akce tohoto rázu přijde vždy dostatek lidí, ať už nadšenců či jen občasných návštěvníků, hlavně také spousta mladých lidí, které je třeba oslovit především. Kdo není do problematiky zasvěcený, tak například po zhlédnutí takovéto ukázky začne ze zvědavosti sám bádat, co to vůbec bylo ta Stráž obrany státu, nebo jaké že jsme to vlastně stavěli opevnění a proti komu.
Pro případné zájemce uvádíme kontakt na klub: KVH 19. prapor Stráže obrany státu Hodonín o.s., email: sos19hodonin@seznam.cz, popř. předseda Bc. Martin Žižlavský, tel. 776 169 993
Na závěr Vám jménem Svornosti přeji hodně úspěchů do budoucna ….
připravil: Ing. Jan Šneberk
Zdar,
Rad by som vasej organizacii poslal informaciu o pripravovanom podujati.
1. vojensky pochod gen. M. R. Stefanika, ktory sa uskutocni 4.-.6.5.2012,
pricom samotny den pochodu je 5.5.2012. Viem, ze sa zucastnujete roznych
podujati a dufam, ze toto nebude vynimkou.
Pochod v dlzke 1×20 km vedie zo Senca do Ivanky pri Dunaji/Mohyla.
Vsetky informacie ako aj el. prihlasku najdete na
http://www.obeclegionarska.sk/pochod
Prajem vsetko dobre a dúfam, že sa coskoro uvidime!
Mgr. Miroslav Bilsky
predseda CSOL – Jednota Senec