přednáška New nationalism in the Heart of Europe – 4. dubna 2013, Ostrava

new-nationalism-ostravaNěkolik členů slezské Svornosti se rozhodlo navštívit 4. dubna přednášku na téma „novodobého nacionalismu“ v ostravském klubu Atlantik. Pozvánka na tuto akci slibovala zajímavé informace a brali jsme to jako příležitost dozvědět se něco nového a debatovat.
Přivítal nás organizátor Tomáš Rafa a jak jsme následně zjistili i tvůrce přednášky a projektu New nationalism, který v úvodu představil samotný projekt a své motivy. Poté následovalo hodinové promítání záběrů z několika akcí, povětšinou demonstrací, v různých zemích (Slovensko, Polsko, Německo a Česká republika) pořádaných domnělými nacionalisty. Jsem přesvědčený, že se zde projevila největší slabina celého projektu, přednášky – totiž záměna a spojení různých neonacistických a fašistických skupin za představitele a nositele nacionalismu. Obrazový materiál byl totiž většinou pořízený na akcích, které pořádali extrémisté z DSSS, Slovenská pospolitost, NPD, Národní odpor atd. a byly doprovázeny verbálními útoky či přímo fyzickými střety. Kdokoliv, kdo se aspoň trochu vyzná v extrémistické scéně, zde mohl identifikovat známe neonacisty a fašisty.
Bohužel jsem postrádal jakékoliv vysvětlení pojmu new nationalism a v následné debatě s Tomášem  jsme se shodli na přesnějším pojmenování – extrémismus. Autorovi jsem doporučil buď změnit název projektu anebo dát prostor opravdovým vlastencům a nacionalistům – prezentovat pozitivní postoje, třeba i v kontrastu s akcemi extrémistů. Závěr prezentace byl urychlen následnou vernisáží v prostorách klubu, takže nezůstalo mnoho prostoru pro hlubší rozpravu. Rozloučili jsme se příslibem, že se budeme kontaktovat a nabídneme mu akce, které dle nás ukazují skutečný nový a pozitivní nacionalismus – nikoliv proticikánskou nesnášenlivost a extrémismus.
Tato přednáška a mnoho jí podobných akcí mi potvrzují důležitost osvěty směrem k veřejnosti, která si vlastenecké a nacionalistické pojmy paušalizuje jako přinejmenším negativistické projevy vůči menšinám.
Je to výzva nejen pro Svornost, ale i pro další slušné vlastence a nacionalisty, kteří nechtějí být házeni do jednoho pytle s neonacisty a fašisty.

Autor: David Kohut

Tento příspěvek zařazen v rubrice Akce, Moravskoslezský, společenské. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected by WP Anti Spam