Písečtí si připomněli oběti komunismu – 27. června 2018, Písek

SAM_9808Dne 27. června 2018 u příležitosti 68. výročí zavraždění Milady Horákové, se v Písku konala již tradiční akce – uctění památky obětí komunistického režimu. Vzpomínkové setkání na píseckém Husově náměstí pořádala Svornost již posedmé.

Je již dobrým zvykem, že se na této pietní akci vzpomínají především političtí vězni z Písku a okolí. Ani letošní ročník nebyl výjimkou.

Středeční setkání bylo věnováno panu Václavu Holubovi. „Pan Holub komunistické bezpráví zažil jen pár měsíců pro únorovém převratu v roce 1948. V době kdy studoval 3. ročník lesnické školy v Písku ho jedna nezištná pomoc stála 4 roky v kriminále za zločin úkladu proti republice. Pan Holub totiž spáchal „hroznou“ věc – nechal u sebe přespat spolužákova kamaráda Františka Šubrta. O tom, že Šubrt byl tzv. „agent chodec“ a spolupracovník americké zpravodajské služby CIC však nevěděl. Tato jediná noc ho však poslala do vězení v Plzni na Borech a posléze i do uranových dolů v Jáchymově. Nastěstí přežil,řekl ve svém projevu Aleš Procházka,  předseda jihočeské pobočky sdružení Svornost.

Po roce 1989 byl pan Holub i přes svůj vysoký věk byl stále aktivní, stal se členem Konfederace politických vězňů, uskutečňoval besedy se školáky a snažil se jim předat své zkušenosti s komunistickou totalitou. Také byl pravidelným účastníkem našich setkání. Byli jsme vždy potěšeni, když nás poctil svou návštěvou. Letos bohužel však již chyběl – zemřel 9. června 2018 ve věku nedožitých 88 let. Účastníci setkání mu proto věnovali symbolickou minutu ticha. Po ní následoval tradiční přednes básně Karla Kryla, v podání známého píseckého divadelního ochotníka a výtvarníka, pana Jindřicha Pracha.

Závěr našeho setkání byl věnován době současné i budoucí. Předseda jihočeské Svornosti zmínil slova známého básníka Johanna Wolfganga von Goethe: „Nikdo není tak beznadějně zotročený jako ti, kteří falešně věří, že jsou svobodní“ a „Kdo v demokracii spí, probudí se v totalitě“ a vložil je do kontextu dnešní doby:

„Obávám se, že náš národ i možná celá Evropa spí. Vedoucí představitelé Evropské unie v poklidu odhalují pomníky strůjcům komunismu. V Česku nám znovu vládnou agenti STB a náš veřejný prostor zaplňují bývalý aktivní soudruzi, členové kontrarozvědky a podobných organizací. Je jen na nás, zda znovu nastolí noční můru, nebo zda se včas probudíme. Prosím, přemýšlejme o tom,“ dodal na závěr uctění památky obětí komunistického režimu Aleš Procházka.

(red)

Tento příspěvek zařazen v rubrice Akce, domácí, Jihočeský, Kraje, společenské. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected by WP Anti Spam