Odhalení pomníku českobudějovickým letcům – 12. září 2015, Č. Budějovice

3V sobotu 12.9.2015 jsem s ostatními členy Svornosti navštívil slavnostní odhalení pomníku na počest českým letcům v RAF. Přesněji řečeno na počest letcům z Českých Budějovic. Na slavnostním aktu proběhlo i připomenutí 75. výročí smrti pilota Františka Marka, prvního Budějovičáka, který v bitvě o Anglii zahynul. U pomníku je také zalitý duralový úlomek letadla, se kterým 14. září 1940  havaroval.
Hlavní program začal v půl dvanácté, kdy se u mikrofonu vystřídali autor pomníku – Vladimír Vopalecký, hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola, zástupce primátora, delegát Spitfire klubu a doboví pamětníci – piloti. Nakonec byl odhalen kamenný podstavec pomníku, kde jsou napsány jména padlých: Marek František, Štětka Václav, Jelínek Jaroslav a Šimandl Josef.
Osobně musím říct, že slavnostní odhalení se mi líbilo a nesmírně si vážím těchto hrdinů, kteří se nebáli obětovat to nejcennější, co měli – vlastní život, pro svobodu a pro porážku nacismu.
Proto buďme hrdí na naše piloty, buďme hrdí na naši armádu, avšak doufejme, že ji už nikdy nebudeme muset použít. Je však lepší být vždy připraven. Nikdy taky nesmíme zapomenout na to, že většina přeživších pilotů z Bitvy o Británii skončila v uranových dolech a vězení. A to jen díky komunistům, jejichž vliv se bohužel zvětšuje. Bojovali za svobodu, aby nakonec mohli vkročit do nesvobody…

Tomáš Lejsek

Tento příspěvek zařazen v rubrice Akce, Jihočeský, Kraje, společenské. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected by WP Anti Spam