Obnovení Žižkova pomníku v chorvatské Slavonii

pomník BucjeJelikož se Svornost dosud příliš nezaměřovala na skupiny českých krajanů, sdílejících v cizích zemích pouto sounáležitosti, nebude od věci nyní alespoň jednu připomenout, a to ve velmi příjemné souvislosti.

O jakou skutečnost jde, napovídá již nápis. Horší zprávou je, že do povědomí občanů naší země, ba dokonce mezi Svorné, se povíce dostává až nyní, po skoro třech měsících. O důvodech postavení pomníku poblíž městečka Pakracu v západní Slavonii (jižně od Záhřebu) by mohla svědčit historie krajanského protifašistického odboje, vedeného z patizánských, a dlužno dodat, že i prosocialistických pozic. Pomník, původně zdobený srpem a kladivem, byl bez jakýchkoliv skurpulí zbourán hned po vzniku samostatného Chorvatska před 20-ti lety. V rámci chorvatského kontextu můžeme uvažovat o příčinách jeho zbourání především na základě toho, že partizánský (respektive protitovský) odboj zde byl za druhé světové války nahlížen velmi negativně a dodnes je pro Chorvata v kontextu označení „partizan“ spíše nadávkou než čímkoliv jiným. Že šlo o památník československého odboje, bylo zcela druhotné.

Na základě tlaků byl letos obnoven a slavnostně otevřen dne 1. října. Ku potěše oka potřeba poznamenat, že bez znaku bolševické demagogie. K uklidnění ducha zase nutno připomenout, že navzdory skutečnosti, že šlo o bojovníky prosocialistické, tak (podobně jako u Dukly i jinde) bojovali za zájmy naší vlasti proti hitlerovcům i ustašovcům. O celé události je možné se více dočíst na stránkách Svazu Čechů v Chorvatsku, odkaz viz níže.

Pro doplnění je možné velmi stručně poznamenat, že se Češi do Slavonie dostávali kolonizací za časů pozdnější habsburské monarchie, přispívali tu k rozvoji řemesel a obchodu, který tu byl na nižší úrovni než v české a moravské kotlině. Během první republiky jich zde žilo asi 35 000, nyní již stěží třetina (výměny obyvatel, pochorvatšťování skrze sňatky apod.). Nejvíce jich najdeme v Daruvaru, a to 2,5 tisíce, což je skoro pětina městské populace.


Autor: Michal Damek


Odkaz na článek: 
http://jednota.hr/index.php?option=com_content&task=view&id=1543&Itemid=28

Tento příspěvek zařazen v rubrice Informace, zahraniční. Bookmark the permalink.

2 Responses to Obnovení Žižkova pomníku v chorvatské Slavonii

  1. Michal Damek says:

    O tom je tady taky jeden článek. Nejzajímavější je ject sem na jaře v čase masopustu a Velikonoc, kdy se tu konají průvody v krojích apod. Něco k počtení tady: http://www.luzice.cz/

  2. Martin says:

    Zajímavá by byla návštěva srbské menšiny z Lužice. Není to ani tak daleko jako Chorvatsko.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected by WP Anti Spam