Nový Bydžov – média a skutečnost

Masová média se nám poslední dobou pokusila navodit dojem exploze rasistických nálad v Novém Bydžově. Slova bydžovského starosty Pavla Loudy prezentovala Romea na stránkách CNN. Když se však odprostíme od všech rasismu, politické korektnosti a snahy lidí nasbírat politické body, co nám nakonec zůstane? Situace v Novém Bydžově není dílem posledního roku. Nepřizpůsobiví občané se zde jen nezhmotnili a nezačali páchat trestnou činnost. Takové to tu bylo, co si pamatuji, takže něco kolem 15 let. Velmi rychle si zvyknete, kudy chodit, kudy ne a kterým hloučkům se vyhnout. Ne vždy se to podařilo, ale většinou to skončilo několika nadávkami a strkanci, případně ztrátou hotovosti nebo nabídkou neuvěřitelného sexuálního zážitku (pro osoby ženského pohlaví). Bydžováci se s touto realitou všedních dnů smířili. Nikoho nikdy nenapadlo stěžovat si, že nemůže korzovat po hezkém náměstí, že si nesedne v parku. Rezignovali, občas si doma zanadávali a někdy se zadostiučiněním zahleděli na to, kdo pod vedením pana Žibrúně uklízí silnice. Zamysleme se nyní nad tím, co způsobilo eskalaci problémů, toho, že lidé už mají dost toho, že se zavírali doma.

Jako zjevná příčina se nabízí znásilnění přímo v centru města, proti kterému nikdo nezasáhl. To je však jen důsledek. Stejně jako v celé ČR je velký problém se dovolat autority bezpečnostních složek. Kolik že má Bydžov policistů? Dva? Vzpomenete si v minulosti na nějaký případ, kdy několik aut s policisty vyrazilo na zásah, kde byli přečísleni a jak takový zásah vypadal? A to navíc v případě, že se osoby nebojí, je jedno z jakého důvodu, postihu z napadení veřejného činitele. Který by byl navíc popotahován, kdyby ho jen napadlo použít donucovací prostředky. O policii městské se radši ani nebavit. Jejich činnost je de facto omezena na funkci správce parkoviště. Takže tady máme velice pěkný koktejl. Starostu města, který až doteď strkal před problémem hlavu do písku jako pštros. Nedostatečný počet obránců zákona, dostatečný počet lidí pohrdajících společenskými normami a někdy i zákonem, a nakonec to všechno obalíme do nevymahatelnosti práva v případě moci soudní a presumpci viny pro každého, kdo by v případě obrany sebe, rodiny či majetku někomu ublížil, nebo nedejbože někoho zabil.

To všechno v případě Nového Bydžova bublalo a bobtnalo, až se prostě našlo několik jedinců a rozhodli se situaci řešit. Nejprve peticí, která byla jen výsledkem letitého zoufalství, strachu a zlosti na město a stát, že se nedovolají adekvátní reakce. Spoustu lidí už ani nenapadne volat policii, protože vědí, že nepřijede, a pak se asi oprávněně ptají, co se děje s penězi z jejich daní. Kde je jejich právo na osobní vlastnictví, jejich důstojnost a kdo zasáhne, když jej někdo poruší? A reakcí na petici si už jen přihřál svou pomalu vystydlou polívčičku sám starosta. Nedokázal si s problémem poradit po dobrém, tak to půjde po zlém. Začal vykřikovat hesla a u lidí, kteří doteď situaci neviděli ani z rychlíku, si zajisté zajistil jejich sympatie svou rozhodností, slovníkem a tím, že se nebál označit problém těmi „správnými slovy“. Doufejme, že jeho řešení nebude jen pouhými proklamacemi pro televizní kamery a diktafony novinářů. Doufejme, že jeho velení městské policie bude mít nějaký účel a že se konečně stanou strážci zákona. Doufejme, že jeho nápad odebrat gamblerům dávky neskončí za několik měsíců neúspěchem u soudu, kdy bude muset všechny peníze zpětně doplatit včetně soudních výloh. Nezbývá než doufat, že městská policie nebude nakonec nahrazena občanskými hlídkami, a že v případě nenaplnění slibů zaobalených do primitivního a pudového hávu ukážeme vedení města botu a cestu na chodník z jeho teplých židlí. Stále mě překvapuje, jak se vedení města brání, že to přečíslení přizpůsobivých nepřizpůsobivými není jejich vinou. Čí tedy, proč si asi vybrali Nový Bydžov? Kvůli historii, památkám, náměstí, nebo za ně někdo dostal nějaké peníze, když je ubytuje? Kdo ví. Nový Bydžov se nyní s cejchem rasistického města musí vypořádat s problémy, které trápí jeho občany, stále se však bojím, že nestojí jen proti skupině, která městu vládne fakticky, ale i skupině která mu vládne právně. Někdy se však zdá, že táhnou za stejný provaz a navenek jen křičí jiná hesla.

Autor: Ondra

Tento příspěvek zařazen v rubrice názory. Bookmark the permalink.

One Response to Nový Bydžov – média a skutečnost

  1. DOKTOR says:

    Literárně pěkný článek, ale trochu mi chybí vlastní názor. Ač „Plzeňák“, do Nového Bydžova několikrát ročně jezdím služebně, rád bych znal vývoj kauzy a pokud bude potřeba, rád i přispěju radou či názorem, jak legálně účinně popíchnout vedené města, aby něco dělalo.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected by WP Anti Spam