Návštěva Vítkovic a Slezskoostravského hradu – 3. listopadu 2012, Ostrava

vitkovice ostravsky hras 2012_18Členové Slezské Svornosti společně s Vlastenci.cz se v listopadu vydali na dobrodružnou cestu do moravské Ostravy, konkrétně do Dolní oblasti Vítkovic. Cílem byl důl Hlubina, koksovna, ale třeba i ostravské Hradčany, jak se přezdívá Vítkovickým vysokým pecím. To vše s vůní nostalgie, jakou v nás dnes vyvolává odkaz jednoho z největšího ostravského kulturního a technických dědictví 20. století. Počasí nám naštěstí skvěle přálo a při výstupu na vysokou pec, kde se nyní nachází improvizovaná rozhledna, jsme měli pomezí Moravy a Slezska doslova jako na dlani.

Společně jsme navštívili na zrekonstruovaný Slezsko-ostravský hrad, původně postavený ve 13. století, kde právě probíhala kromě běžné expozice i tematická výstava Četnických humoresek. Přestože hrad budí podle fotografií dojem odloučenosti, jako kdyby se tyčil na hony vzdáleném kopci, opak je pravdou. Hrad není ani 5 minut chůze od centra města a určitě stojí za návštěvu. Ostrava dnes není jen průmyslové centrum, ale i životem a kulturou kypící město.

Petr Langer

Tento příspěvek zařazen v rubrice Akce, Kraje, kulturní, Moravskoslezský, společenské. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected by WP Anti Spam