Návštěva Muzea čs. opevnění Klášter II – 3. srpna 2010

klaster2_05_c125Léto přímo vybízí k návštěvám zajímavých a krásných míst naší země. K nim bezesporu patří i naše pohraniční pevnosti, zajímavé technické památky skoro vždy zasazené do nádherné horské či podhorské přírody. Při našem putování okolím Jindřichova Hradce, jsme se zastavili v Muzeu čs. opevnění Klášter II na Novobystřicku.
Muzeum sestává z 8 objektů, kromě expozice umístěné v rekonstruovaném objektu č. 125 můžete v rámci prohlídkové trasy navštívit i další. My jsme zvolili vlastní „okruh“ – po prohlídce hlavní expozice s výkladem jsme obešli i objekty VEČ 127, 128, 129, 132, 133, 130 a zpět k výchozímu č. 125.

Objekt č. 125 (typ B2-100). První co Vás zaujme je kamufláž, je tvořena skvrnami barev – černou, tmavě zelenou, okrovou a červenohnědou, tak jak bylo v této lokalitě běžné. Objekt sestává ze dvou standardních střílen, kde v jedné je osazen lehký kulomet vz. 26 uchycený na závěsu a ve druhé pak těžký kulomet vz. 24. Ten byl umístěn na dřevěnou bednu vyplněnou pro stabilitu hlínou, do mobilizace nebyly plánované lafety dodány a bylo třeba improvizovat. Každý návštěvník si určitě propátrá okolí objektu funkčním zrcátkovým periskopem. Osobně jsem si vyzkoušel i funkčnost ručního ventilátoru a musím konstatovat, že tah vzduchu byl opravdu znatelný.

Objekt č. 127 (typ B2-80). Na rozdíl od předchozího je použita jiná kamufláž – namalované hnědočervené stromy na tmavý šedý až černý podklad – tento způsob maskování se používal zejména v horských oblastech např. na Šumavě.

Objekt č. 128 (typ A-140). Druhý expoziční objekt muzea, který se otvírá (dle průvodce) jen při zvláštních příležitostech, po dobu naší návštěvy byl bohužel uzavřen. Podle průvodce byl modernizován po stránce  výzbroje a vybavení  při reaktivaci některých pevnůstek na hranici se SRN a Rakouskem v 50. a 60. letech.

Objekt č. 129 (typ B1-90). Tohoto objektu si určitě povšimnete díky specifické kamufláži.

Objekt č. 132 (typ A-160). Tento objekt byl po válce poničen výbušninou, tím se odhalila na mnoha místech armovací výztuž a je možné si udělat dost přesný obrázek o způsobu výstavby a odolnosti jednotlivých budovaných objektů. Průměrná krychelná pevnost betonu je 614 kg/cm2.

Objekt č. 133 (typ A-160). Spolu se zničeným objektem č. 132 tvoří druhý sled za objekty 129-130-131, díky pasece je v této části muzea možné si udělat ucelenější představu a vzájemném krytí řopíků.

Objekt č. 131 (typ A-180). Tento objekt již není součástí muzea, nicméně tvoří s ním logický celek.

Objekt č. 130 (typ A-180). Dobové zákopy mezi objekty č. 129,130 a 131 jsou dosud patrné, zejména od objektu č. 131 k č. 130 kdy vycházíte ze smrkového lesa na paseku, dále pak už díky vysoké trávě nejsou tak výrazné. Rovněž je patrný i terénní stupeň určený k zastavení tanků nepřítele.

Muzeum sestává z různých typů lehkých objektů, takže vidíte vždy něco trošku jiného, a zároveň byla procházka lesem za slunného dne velmi příjemná. Pro mě osobně lepší relaxace než se někde „válet“ na pláži.

Vstupné do objektu č.125 s rodinou a zakoupeným průvodcem vás vyjde do 100,- Kč. Otevřeno je přes léto od 10 do 16, o víkendu do 17 hodin a velkou výhodou je, že i v pondělí, kdy jsou jinak ostatní památky pro veřejnost uzavřené. K muzeu se nejsnáze dostanete po silnici Nová Bystřice – Staré Město pod Landštejnem, když ve vsi Klášter odbočíte vlevo na hrad Landštejn, muzeum je po cestě a vše je dobře značené.

Autor: Šneba

Tento příspěvek zařazen v rubrice společenské. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected by WP Anti Spam