MO-S 24 … rok druhý

mo-s_24_II-04Jak již název naznačuje, článek pojednává o rekonstrukčních pracích na objektu MO-S 24 “Signál“ v roce druhém – tedy 2007. Tento rok se stejně jako předchozí nesl v duchu neustálého vyklízení suti a odpadků. Ostatně takto začínala většina muzeí v naší republice.

Úklidové práce probíhaly téměř po celém objektu, jelikož se suť dostala skoro do všech místností. Například snižovací schodiště do prostoru střelecké místnosti minometu bylo zakryto metrovou vrstvou úlomků betonu a cihelných zbytků. Kusy betonu pocházely z půl metru silné podlahy, která byla v těch místech proražena. Místnost filtrovny byly sutí pokryta celá a byl zde obtížný přístup. Zajímavostí je, že při vyklízení byl nalezen původní čep, který držel silnostěnné dveře z prostoru vchodu v zárubních.

S ubývajícím odpadem v interiéru mohly začít i jiné rekonstrukční práce. Jednou z prvních stavebních úprav byla obnova explozí zničené příčky v prostoru schodiště do týlového patra. Díky nezkušenosti členů a nedostatku materiálu probíhalo zdění poměrně dlouho a omítnické práce na této zdi stále nejsou dokončeny. Další práce, do které se klub pustil, bylo natírání zachovalých střílen základní barvou. Bohužel se ani tento postup neosvědčil , a šedá syntetická základová barva neodolala rozmarům počasí.

Jednou z posledních prací, která tento rok probíhala, byl nález a vyčištění tzv. „žabí klapky“. Tato klapka je společné vyústění všech odpadních a drenážních vod z prostoru srubu a nachází se v údolí, asi 80 metrů od srubu.

Autor : Jiří Menšík

mo-s_24_II-01mo-s_24_II-02mo-s_24_II-03mo-s_24_II-05mo-s_24_II-06mo-s_24_II-07mo-s_24_II-08mo-s_24_II-09

Tento příspěvek zařazen v rubrice Akce, dobročinné, Kraje, Moravskoslezský. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected by WP Anti Spam