Mnozí se mně ptají, jak vlastně svojí vlasti pomoci, jak to udělat aby vlastenectví nebylo jen prázdným pojmem, bez viditelných výsledků. Řeknu vám, odpověď na tuto otázku není jednoduchá.
Ale způsobů jak pomoci je mnoho. Může to být dobrovolná služba např. u červeného kříže či jiných “pomáhajících“ profesí. Ale také nakupování (převážně) českých výrobků je velmi dobrá a hlavně jednoduchá pomoc své zemi. A jak ukázal nedávný výzkum, Češi opět začínají tuzemským výrobkům věřit, což je velmi pozitivní zpráva.
Proč tedy kupovat výrobky českých výrobců?
Peníze, které v České republice vyděláte, se tímto způsobem vrátí zpátky do českých kapes, do kapes českých výrobců. Tím tedy umožníte aby lidé zde měli práci, aby se mohlo rozvíjet místní i celostátní podnikání, aby mohli výrobci platit daně českému státu a ten peníze zase přerozdělovat do různých sfér české společnosti.
Když zakoupíte zahraniční výrobek, peníze za něj utracené se dostanou do rukou cizinců (zahraničních vlastníků), kteří na rozvoj České republiky nijak nepřispívají. A nejen to, ale také podporujeme nesmyslné převozy. Proč tedy produkovat tuny oxidu uhličitého na převoz česneku z Číny, když ho můžeme pěstovat např. v Polabí, v místě kde vždy rostl?
Možná namítnete: „Vždyť existují podniky se zahraničními vlastníky, které zaměstnávají české občany, nemám tedy kupovat jejich výrobky?“ Ano, těchto podniků je v dnešní době spousta, i když se tak některé netváří. Příkladem mohu uvést Plzeňský Prazdroj (SABMiller), automobilku Škoda (Volkswagen Group), či Kofolu (HOOP Group). U těchto podniků jde sice zisk do rukou cizinců, ale zaměstnávají občany České republiky a tím zajišťují i rozvoj regionů. Je to tedy ošemetná věc.
V první řadě je třeba si všímat kde byl výrobek vyroben. Hledejme označení: Vyrobeno v České republice, Made in Czech republic, Země původu – Česká republika aj.
Opravdu kvalitní české výrobky jsou označeny i speciálními značkami, upozorňující spotřebitele na tuto skutečnost. Je to např. Český výrobek, Česká kvalita, CZECH MADE, KlasA a jiné.
Další podrobnosti k značkám lze nalézt na www.spotrebitele.info/znacky/index.html
Co na závěr říci? To co se v České republice bude vyrábět, chovat či pěstovat mají v rukou pouze spotřebitelé. Od nás jdou finanční prostředky na podporu domácích, tuzemských výrobců, jen my můžeme ovlivnit kvalitu a původ prodávaných výrobků.
Pamatujte: Kupujte české výrobky – Má to smysl!
Aleš Procházka
Lidé! Otevřete oči, uši srdce. Dokud nezačneme podporovat nákup českých výrobců, u Českých obchodníků, v „kamenných“obchodech, nebude nám tu nikdy dobře! To je přece základ ekonomiky, že se musí vyrábět, prodávat,nakupovat. Ale musí se to odehrávat v kruhu! Co jsou nám platné cizí obchodní řetězce, když výdělky z toho tečou do jiné země!A navíc cizáci zase podporují dovoz a prodej zboží ze své země, nebo prostě z ciziny! Čeští drobní prodejci prodávali zeleninu, ovoce, maso od domácích výrobců, ale kauflandi a jiní, to dovezou z německa, francie, polska..A naše zemědělství to neustojí, protože to od nich řetězce nenakoupí.Proč se tady ruší chovy dobytka? Pokud čech neutrží,nedá vydělat svému zaměstnanci, ten nemá za co nakoupit,šetří, kupuje levné sračky, nedá vydělat čechovi. Kruh je přerušen, a je z toho kolej do pekel. ČEŠI ČECHŮM !! HLÁSEJTE TO! Tohle si musíme uvědomit, šířit, a řídit se tím.
Tak já myslím, že právě tohle lidi opravdu začínají chápat a o české výrobky zájem stoupá. Snad to začne chápat každý občan co nejdříve. Určitě by to tu naši pošramocenou ekonomiku nějak nakoplo.
Připojte se k těm, kterým se líbí české výrobky a firmy. Má smysl kupovat české výrobky a podporovat tak českou výrobu, protože podporujeme sami sebe. Svět stojí na výrobě. Je to vidět nyní např. na Americe, která, když předala výrobu Číně má velké problémy – nezaměstanost, finanční krize, apod. A to celé je nyní také v Evropě. Chtěli jsme ušetřit, pořád vše nejlepvnější, a nakonec to stejně vše zaplatíme z vlastní kapsy. Přece, když něco kupuji z dovozu, a jedinou mojí priritou je co nejlevněji, je jasné, že někde se to promítnout musí. Časem tak ubylo a ještě ubude pracovních míst, peněz do státní kasy, ubude finančních prostředků do vlastní kapsy atd. Kupovat vlastní produkty se vyplácí!!!
https://www.facebook.com/mplusd.cz
Já se při nákupu řídím zejména rozumem, kriteriem je to, zda se výrobní prostředky nacházejí v ČR a zda to vyráběl Čech. Vlastník je pro mě druhotný, v lepším případě tu alespoň platí daně . Důležité je zachovat know-how. Pak je možná vždy varianta, že přijde někdo, koupí stroje, přetáhne lidi a vyrábí. Pokud ovšem není kdo by to vyráběl je zle, znalosti jsou to nejdůležitější. Z nějaké příčiny může vypadnout dovoz (válka, živelná pohroma) a jsme nahraní. Je to vidět nejvíce ve strojírenství.
Další ošemetná otázka, která se nabízí: mnoho z těch „českých“ firem je českých jen proto, že se spolupodílejí na vlastnictví třeba 20% akcií, zbytek je rozdělen bůhví kam. A ještě další: jak to dneska poznat, když už se pro jistotu často píše „made in EU“. Dělal jsem kdysi ve firmě, co lisovala plechovky na nápoje. Rakouská firma, zaměstnávala Čechy. Na plechovkách napsané „made in Austria“ a podle potisku byly určený do Rumunska, Bulharska a Moldávie…
Ale i přes to si rád koupím např. český česnek (byť 2x dražší než ten z dovozu z přes půl zeměkoule vzdálený Číny, kde se pracuje za pár drobáků denně), brambory a jiné. Jak hřejivě se najednou projeví ta pomyslná bližší vazba s tím neznámým, co někde dejme tomu u Olomóca ten česnek vypiplal!