Kalendárium: 30. května 1416 – upálení Jeronýma Pražského

jeronym-prazsky-koncilJeroným Pražský, věrný souputník a přítel Mistra Jana Husa, byl upálen na stejném místě ne břehu Rýna jako jeho velký vzor. Díky možnostem své rodiny získal na svou dobu mimořádné vzdělání. Studoval nejen v Praze, ale i v Oxfordu, získal hodnost Mistra svobodných umění na pařížské Sorbonně, v Kolíně nad Rýnem a v Heidelbergu. Za svých cest na východ byl ovlivněn i pravoslavným křesťanstvím. Doma pak patřil k nejaktivnějším propagátorům názorů Jana Viklefa. V Kostnici se snažil aktivní agitací pomoci svému vězněnému příteli Janu Husovi, poté co poznal marnost svého počínání se chtěl vrátit do Čech a najít pomoc pro Husa doma. Sám byl 25. dubna zatčen v Hiršavě a odveden v železech zpět do Kostnice.

O celém průběhu procesu nám zanechal zprávu jeden ze soudců, významný italský humanista Poggio Bracciolini. Tvrdé podmínky věznění, obrovský nátlak a smrt Mistra Jana vedly k tomu, že i Jeroným zapochyboval.  Dne 11. září se zřekl učení Jana Viklefa a to potvrdil i na slyšení před koncilem 23. září 1415, ani odvolání mu ovšem nezajistilo svobodu, naopak 24. února proti němu bylo vzneseno další obvinění. Jeroným Pražský požádal o veřejné slyšení, které bylo ustaveno na 23. a 26. května 1416. Jeronýmův projev překvapil účastníky koncilu. Místo kajícného Jeronýma před nimi stál Jeroným bojovník. Jeho zanícená obhajoba měla obrovský filozofický obsah, kde hájil své názory, teologické postuláty a velmi účinně se hájil proti všem obviněním. Znovu se přihlásil k učení Viklefa a Husa odhodlán podstoupit i nejkrutější trest, tím prokázal obrovskou mravní sílu. Připomíná, že jako slabý zapřel Husa, tak jako i pochybující Petr zapřel Krista. Dva dny se koncil pokoušel zvrátit morální porážku, bohužel marně. Jeroným Pražský následoval svého přítele v životě i smrti, i jeho popel byl vsypán do Rýna.

Neklid v Čechách vyvolával u světských a zejména duchovních pohlavárů velkou obavu a začalo se uvažovat o vyhlášení křížové výpravy. Zatímco v cizině se útoky proti Husovu učení dále stupňovaly, u nás byla situace opačná. Pražská univerzita 11. září 1415 oficiálně osvědčila pravost Husova učení a bezúhonnost jak Husa tak i Jeronýma. Jan Hus a Jeroným Pražský získali aureolu mučedníků a naší zemí byl zažehnut plamen revoluce, který brzo znamenal požár pro celou Evropu.

Autor: Ing. Jan Šneberk

Tento příspěvek zařazen v rubrice kalendárium, květen. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected by WP Anti Spam