Kalendárium: 26. března 1698 – narození vědce Prokopa Diviše

Prokop_DivišProkopa Diviše si snad všichni  spojíme s vynálezem hromosvodu, ale ve skutečnosti  se jednalo o člověka velmi všestranného.  Tento český vědec se narodil jako Václav Divíšek dne 26. března 1698 v Helvíkovicích u Žamberka, kde  je stále možné vidět jeho rodný dům. Kromě vynalézání se také věnoval přírodovědě,  léčitelství a hudbě.  Hlavním předmětem jeho vědeckého bádání byla elektřina.

Výsledky se dostavovaly v hojném počtu, například přístroj, který vyráběl elektřinu pomocí tření nebo již zmiňovaný hromosvod (správně bleskosvod), který ale on sám nazval stroj meteorologický (1754).  Byl dokonce vyzván, aby své pokusy předvedl před zraky tehdejšího císařského páru (Františka Štěpána I. Lotrinského a Marie Terezie), jež byli jeho pokusy unešeni. Elektřinu využíval při léčbě revmatismu a ochrnutí, ale také v hudbě. Jeho vynálezem je tzv. zlatý Diviš. Jednalo se o unikátní strunný nástroj, který ale dokázal napodobit zvuk dechových i strunných nástrojů a například zastoupit celý orchestr.

Působil jako farář, podpřevor a dokonce převor Řádu premonstrátských řeholních kanovníků. K premonstrátům se dostal už za dob svých středoškolských studií. Prokop Diviš  byl velmi dobrý student, ale jelikož pocházel ze zemědělské rodiny, neměl peníze na studia. Proto  mohl studovat na jezuitském gymnáziu pouze díky stipendiu, právě od premonstrátů.  Posléze vstoupil do řádu, stal se učitelem přírodních věd, a později také doktorem teologie a doktorem filosofie. Prokop Diviš si psal podrobné záznamy o svých pokusech, ale také vedl čilou korespondenci s dalšími  vědci a badateli po celém světě. Bohužel, obyčejní lidé v Příměticích, kde stál Prokopův bleskosvod,  svalili na  jeho vynález vinu za velké sucho, které v roce 1759 sužovalo nejen země české, ale celou střední Evropu, a stroj zničili.

Prokop Diviš zemžel 25. prosince 1765 v Příměticích u Znojma, kde působil jako farář.

zdroje: www.converter.cz, www.fysis.cz, Wikipedie

Tento příspěvek zařazen v rubrice březen, kalendárium. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected by WP Anti Spam