Kalendárium: 25. březen 1420 – Bitva u Sudoměře

památník bitvy u Sudoměře l.p. 1420Sudoměř se nachází asi 10 km východně od Strakonic a je známá hlavně díky první velké vítězné bitvě husitů, která se zde, u rybníka Škaredý,  odehrála dne 25. března 1420.  Letos si tedy připomínáme 610. výročí této bitvy, ve které husité poprvé použili vozovou hradbu.

Jan Žižka  a jeho příznivci,  kteří až do března 1420 působili v Plzni,  se  rozhodli 23. března město narychlo opustit a uchýlit se do bezpečnějšího útočiště.  Tím se ale dostali do svízelné situace, protože v okolí Plzně číhala nepřátelská vojska a to ve značné přesile. Žižkova skupinou čítala pouze  kolem 400 hlav, většinou žen a dětí,  a 12 vozů. Velitel kolony, Břeněk Švihovský z Riesenburka, se chtěl vyhnout městům a katolickým hradům i frekventovaným cestám a to co nejrychleji a nejnenápadněji. Skupina se však pohybovala velmi pomalu, protože samozřejmě na jaře byly cesty značně rozbahněné. Husité věděli, že mají v zádech nepřátelské zvědy, ale dva dny nedošlo k přímému střetu. Podařilo se jim tedy dojít do jižních Čech.

Po projití Sudoměří ale husitští špehové hlásili, že nepřítel je už velmi blízko, a Břeňkovi Švihovskému nezbývalo nic jiného než se připravit k boji. Proti husitům stálo více než dva tisíce nepřátel, protože se spojily oddíly Bohuslava ze Švamberka a johanitský oddíl ze Strakonic s královskou hotovostí. Husitům bylo jasné, že musí svého nepřítele zaskočit něčím nečekaným a novým.

S nápadem postavit vozovou hradbu přišel pravděpodobně tehdy šedesátiletý Jan Žižka z Trocnova. Přehradili poměrně úzký pruh země mezi dvěma rybníky. Jeden z nich byl napuštěný a druhý prázdný, což znamenalo, že pokud by se jízda nepřátel pustila přes prázdný rybník, zadrželo by je bahno na dně rybníka. Tato taktika znamenala, že husité si kryli obě křídla i týl. Nepřítel tedy zaútočil čelně na vozovou hradbu. Přestože husitů nebylo moc, na úzké hradbě to vypadalo, že je jich hodně. Přesila byla k ničemu, protože k hradbě jich mohlo jen pár najednou, navíc ve svém brnění byli dost těžkopádní. Zato husité byli lehcí a pohybliví a to jim umožnilo kosit nepřátele jednoho po druhém. Ti, kdož se vydali na pomoc přes rybník, museli sesednout z koní, kteří v bahně uvázli, a pak byli doráženi husity. Šlo o lítou bitvu, která přinesla značné ztráty na obou stranách. Na straně husitů padl i velitel Břeněk Švihovský. Husité slavně zvítězili a novým velitelem se stal Jan Žižka. Ten pak dovedl kolonu do Sezimova Ústí a následně se přesunuli do nově založeného Tábora.

V Sudoměři je postaven 16 metrů vysoký památník Jana Žižky z roku 1925. Autorem je sochař J. E. Kodet.

zdroje: www.municipal.cz, www.jiznicechy.org, Wikipedie; Petr Hora-Hořejš: Toulky českou minulostí díl 2, Baronet, Praha 1995

Tento příspěvek zařazen v rubrice březen, kalendárium. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected by WP Anti Spam