Kalendárium: 24. března 1999 – prohlášení vlády ČR k bombardování Jugoslávie

bombardovany-belehrad-1999Vláda ČR vydala prohlášení k zahájení bombardování Jugoslávie leteckými silami osmi států NATO. Domácí politická situace i odpor podstatné části veřejnosti zabránila deklaraci podporující agresory a vyjádřila se zdrženlivě s tím, že Česká republika „dává přednost diplomatickému řešení kosovské krize“. Nicméně ČR poskytla svůj vzdušný prostor pro potřeby NATO. První bomby začaly dopadat na srbská města 24. března 1999 v 8 hodin večer, bombardování bylo ukončeno po 79 dnech 9. června téhož roku. Nálety na vojenské i civilní cíle v srbské a černohorské části Jugoslávie byly zdůvodněny nutností zabránit  humanitární katastrofě hrozící v Kosovu.

Otázka bombardování Jugoslávie přinesla velkou vlnu odporu u české společnosti, přes tři čtvrtě populace byly na straně napadených. Nezabránila tomu ani velká propagace zásahu v tehdejším tisku, z nichž nejaktivnějšími byly především Mladá fronta a Lidové noviny.

Z politických stran se na podporu angažovaly zejména KDU-ČSL, ODA a Unie svobody, mezi odpůrce pak patřili zejména strany z levého spektra naší politické scény a část ODS. Je paradoxem, že právě největší stoupenci „pravdy a lásky“ v tomto konfliktu nejvíce lomozili zbraněmi.

Mezi podporovateli ozbrojeného zásahu byl nejvýraznější osobností především  tehdejší prezident republiky Václav Havel, jehož podpora NATO měla občas až servilní nádech a dodnes je nechvalně slavný jeho tehdejší výrok „humanitární bombardování“. Některé jeho projevy z roku 1999 byly v přímém rozporu s jeho běžně prezentovanými demokratickými a liberálními principy,  mj. řekl do medií, že „jsou možnosti zasáhnout v případě ozbrojeného konfliktu i bez souhlasu Rady bezpečnosti OSN, pokud k tomu zavazují humanitární důvody.“ (Právo 13.2.1999). Možnost zneužití nasazení síly bez mandátu OSN je více než reálné.

Rozbombardovaný most, Novi Sadu, 1999Dalším byl např. Petr Pithart, ohánějící se „plněním závazků“ vyplývajícími ze členství v NATO.  Zapomněl ovšem poukázat na fakt, že v článku 1 severoatlantické smlouvy se vysloveně hovoří, že: „Smluvní strany se zavazují, jak je uvedeno v Chartě Spojených národů, urovnávat veškeré mezinárodní spory, v nichž mohou být zapleteny, mírovými prostředky tak, aby nebyl ohrožen mezinárodní mír, bezpečnost a spravedlnost a zdržet se ve svých mezinárodních vztazích hrozby silou nebo použití síly jakýmkoli způsobem neslučitelným s cíli Spojených národů.“ Dalším byl pak Jan Ruml, který svým přístupem úmyslně mařil zprostředkování jednání, které mohlo bombardování a obětem na civilním obyvatelstvu zabránit.

Pravým opakem servilních politiků byl Václav Klaus, tehdy zastávající funkci předsedy Sněmovny. Budoucí český prezident jasně deklaroval svůj nesouhlas s agresí. Tvrdě kritizoval zastánce zásahu a poukazoval, že tento útok není v žádném případě v zájmu České republiky. Sám několikrát navštívil Jugoslávskou ambasádu, kde mediálně prezentoval svou podporu Srbsku a jeho lidu.

Významnou osobností, která se také postavila proti bombardování byl i nedávno zesnulý Jiří Dienstbier, který problematice rozuměl skutečně do hloubky a nikoliv náhodou zastával funkci zpravodaje Komise pro lidská práva OSN pro Svazovou republiku Jugoslávii, Bosnu a Hercegovinu a Chorvatsko v letech 1998–2001.

Připravil: Bc. Martin Smyczek

Zdroje: JUDr. Miroslav Polreich, CSc. – Terorismus část II.,
http://is.muni.cz/th/110141/ff_m/diplomova_prace__IS.pdf (str. 69-73),
http://www.rmv.cz/docs/tisk_cesko_srbsko.pdf (str. 63-66)

PS: JUDr. Miroslav Polreich, CSc. – V roce 1992 člen mise OBSE v Kosovu. Byl požádán kosovským představitelem Ibrahimem Rugovou a Srby o tajná zprostředkování dohody k předejití konfliktu. Jednání nebylo úspěšné pro negativní postoj tehdejšího prezidenta Václava Havla, stejně jako další snahy o jednání v letech 1995 – 98.

Tento příspěvek zařazen v rubrice březen, kalendárium. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected by WP Anti Spam