Na začátku 20. století byly na Ostravsku budovány dráhy, které měly sloužit jak osobní, tak nákladní přepravě. Tratě byly budovány s rozchodem kolejí 760 mm a postupně propojovaly několik měst, mj. Bohumín, Ostravu a Karvinou. První byla trať postavená roku 1902 od nádraží v Novém Bohumíně do Starého Bohumína v délce 3,5 km. Uvedena do provozu byla 22. prosince 1902 jako koněspřežná, ale již v říjnu následujícího roku byl zahájen provoz parní tramvaje.
O dva roky později byla vybudována trať z Hrušova do Polské Ostravy (dnes městský obvod Slezská Ostrava), roku 1909 pak dráha z Ostravy do Karviné.
Tratě ve Slezsku však nedostačovaly tehdejším potřebám. Protože se Ostrava od začátku 20. století značně rozvíjela, což s sebou neslo i vyšší nároky na dopravu, byla založena společnost Slezské zemské dráhy. Tato společnost začala roku 1912 s výstavbou první trati z Polské Ostravy do Michálkovic, a 2. září téhož roku byl zahájen na této trati provoz. Ještě ten rok byla vystavěna trať od karvinského nádraží do Fryštátu. Následující rok byla postaveny tratě Karviná, Jáma Jan – Nový Bohumín, dále Orlová, Kopaniny (odbočka z předchozí tratě) – Orlová, náměstí. Roku 1914 byl spojen Nový Bohumín s Hrušovem a převzata dráha Hrušov – Polská Ostrava, která spojila trať do Michálkovic se zbytkem sítě.
Provoz v této dopravní síti během 1. světové války narůstal. Trať prosperovala i za první republiky, provoz nezastavila ani sedmidenní válka Československa s Polskem o Těšínsko. Úpadek nastal až ve 30. letech v době hospodářské krize. Po Mnichovské dohodě, která vedla k odstoupení Těšínska Polsku, byla síť Slezských zemských drah sice rozdělena, ale zůstala provozuschopná až do konce 2. světové války.
Přerušení provozu na všech tratích s sebou přinesl až závěr války. Některá spojení sice byla již na počátku května 1945 obnovena, jiná byla zprovozněna až na podzim následujícího roku.
Od roku 1949 se Slezské zemské dráhy staly součástí Dopravních podniků města Ostravy, v rámci něhož fungovala úzkorozchodná síť dále. Na přelomu 50. a 60. let však byly některé úseky pro zastaralost rušeny. Na konci 60. let zůstala jen trať Hrušov – Nový Bohumín – Dolní Lutyně a bohumínská tramvajová trať. Konec provozu na úzkokolejných tratích nastal v roce 1973.
Připravil Tomáš Záležák
Zdroj: www.wikipedie.cz (včetně fotografie).