Kalendárium: 18. května 1899 – Založení Českého výboru pro hry olympijské

logo_cov

V Praze dne 18. května roku 1899 byl založen zásluhou dvou zkušených sportovním organizátorů J. Gutha-Jarkovského a Josefa Rösslera-Ořovského Český výbor pro hry olympijské.

Již Jan Amos Komenský podporoval myšlenku návratu k olympijským hrám, k antické tradici se také hlásil zakladatel Sokola Miroslav Tyrš. Důležitým momentem pro české olympijské hnutí bylo setkání Gutha-Jakovského s baronem Coubertinem roku 1891. Oba pedagogové považovali tělesnou sportovní přípravu za součást vzdělání každého člověka. Rok na to Coubertin veřejně formuloval koncepci obnovených olympijských her a získal řadu příznivců v Evropě i Americe.

Češi se od samého počátku novodobé olympijské historie přihlásili k šíření olympismu.V červnu 1894 uspořádal mezinárodní kongres v Paříži, který podpořil obnovení sportovní soutěže v duchu antických tradic a také schválil založení Mezinárodní olympijského výboru (MOV). Český výbor pro hry olympijské vznikl až 18. května 1899 na návrh České amatérské atletické unie jako zvláštní orgán, který měl zajistit účast českých sportovců na hrách v Paříži, ale i jinak reprezentovat český sport. S příchodem první světové války pak byla jeho činnost úředně zastavena, ale už v roce 1919 na jeho odkaz navázal Československý olympijský výbor, jemuž až do konce 20. let opět předsedal zanícený šiřitel olympijských ideálů a společenské etikety Guth-Jarkovský.

Zdroj: www.financninoviny.cz

Tento příspěvek zařazen v rubrice kalendárium, květen. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected by WP Anti Spam