Kalendárium: 18. června 1882 – První všesokolský slet

založení SokolaZačátkem roku 1882 vyzvala mateřská jednota pražská všechny tehdejší sokolské jednoty, aby společně oslavily 20. výročí založení Sokola. Dne 16. června 1882 jsou již vítáni první účastníci sletu a hned následujícího dne je provedena finální zkouška jednotlivých sletových skladeb. Večer téhož dne proběhlo slavnostní představení v Novém (Národním) divadle, kde herec Vojtěch Slukov přednesl pozdravnou báseň od Svatopluka Čecha.

V neděli 18. června 1882 ohromil Prahu průvod 1 600 krojovaných Sokolů ze 76 jednot s 57 prapory. Nechyběli ani hosté z Polska a Ameriky. Celý průvod doprovázela Kmochova hudba z Kolína a vyvrcholení celé akce proběhlo na Střeleckém ostrově. Zde cvičilo pod vedení dr. Miroslava Tyrše na 720 sokolů oblečených do jednotných úborů. Cvičenci se neřídili hudbou, jak tomu bylo u pozdějších sletů, ale údery tyče do ozvučné desky. Předvedeno bylo 10 sletových skladeb, a to jak prostných, tak i cvičení na nářadí. Celkově se představilo na 40 družstev a přehlídce přihlíželo 3000 diváků. Závěr dne byl obohacen předáním stříbrného věnce dr. Miroslavu Tyršovi a velkolepým ohňostrojem. Celé akce dala základ pozdější tradici všesokolských sletů, nádherných manifestací sokolstva. Podpořila také sebevědomí českého národa.

Autor: Vašek

Zdroje: sokolmachal.cz , www.cesky-dialog.net

Tento příspěvek zařazen v rubrice červen, kalendárium. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected by WP Anti Spam