Jindřichohradecké úzkokolejky jsou nejen zajímavou turistickou atrakcí, ale také technickou zajímavostí. Celá trať od délce 79 km ležící v jižních Čechách vedoucí z Jindřichova Hradce do Nové Bystřice a do Obrataně fascinuje svým rozchodem kolejí, který měří pouhých 76 cm. Úzkokolejky byly zbudovány dvěma společnostmi již v období Rakousko-uherské monarchie. Společnost, která zbudovala trasu z Jindřichova Hradce do Nové Bystřice a v roce 1897 zahájila na této trati provoz, se jmenovala „Localbahn Neuhaus – Neubistritz“. Iniciály NN můžeme na meznících u tratě vidět dodnes. Druhá společnost, která zbudovala trať do Obrataně, nesla název „Místní dráha Jindřichův Hradec – Obratany“. Zde byl provoz zahájen v roce 1907. Tyto společnosti ovšem už dávno neexistují, dnes již obě tratě tvoří jeden celek.
V roce 1925 byly úzkokolejné tratě zestátněny, a takto fungovaly téměř 50 let až do roku 1972, kdy se nad nimi začala stahovat mračna a hrozila jejich likvidace pro neefektivní provoz. Tato hrozba byla ovšem zažehnána. V osmdesátých letech byla trať modernizována a vylepšení doznal i vozový park. Ovšem krátce po pádu socialismu hrozilo zrušení tratě znovu, a to z důvodu snížení nákladů státní organizace ČSD.
Protože České dráhy nechtěli úzkokolejky dále financovat, byla teda v roce 1993 vyhlášena privatizace. O rok později byla založena společnost Jindřichohradecké místní dráhy, a.s. (JHMD), která tratě vlastní dodnes. Postupem času byla zahájena pravidelná osobní doprava do Bystřice i do Obrataně. Společnost do svého vozového parku pronajímá a postupem času i odkupuje parní lokomotivy, které mají pravidelný jízdní řád pouze v letních měsících. Samozřejmostí jsou i dobové vagóny, které dávají celé soupravě historickou atmosféru. Ve všech soupravách cestující zakupují také klasické lepenkové jízdenky, na které JHMD odkoupily speciální tiskárnu od firmy NADAS, která již ukončila svou činnost.
Z tratí, které Jindřichohradecké místní dráhy využívají, je asi nejzajímavější a turisty využívanější trasa do Nové Bystřice dlouhá 33 km. Trať vede srdcem České Kanady, a tudíž krásnou krajinou. Na trase se nachází devět zástavek, z čehož je zcela jistě nejznámější zástavka nesoucí název Kaproun. Zástavka ležící v lese je známa především tím, že zde byl z vlaku vyhozen i největší Čech Jára Cimrman. Dnes se zde nachází busta s odkazem na jeho poslední návštěvu.
Vláčkem jsem jela už dvakrát, naposledy letos v létě, a to dokonce tím parním. sice jsem byla jak horník (šak aspoň každy poznal, že su z Ostravska), ale super zážitek. Cena lístku je podle najetých km, nejvýše myslím 20kč, když se jede parním je k tomu +100kč. Ale zase jedete o něco déle, ptž se musí stát kvůli vodě na páru. Určitě doporučuji všem, kteří navštíví tzv. českou Kanadu. Jo,a ve vlaku je i možnost koupit si občerstvení: místní červenou a žlutou limonádu, pivo a páreček.