Jaroslav Čech: Svoboda

KSCPravá svoboda se skrývá v našem vlastním nitru. V jádru naší duše můžeme být svobodní, kdykoliv se nám chce. Doba před rokem 1989 se ovšem snažila svobodu slova a činu potlačit. Tehdejší režim chtěl vytlačit svobodu do ústraní a snažil se vytvořit jednotné myšlení, jednotné oblečení a v neposlední řadě celkově uzavřít brány myšlení. Danému režimu nedošlo, že pravá svoboda se ukrývá v myšlení jedince. To, co chceme, aby v nás vyrůstalo jako kvítek jarní rostliny, to v nás vyrůstat bude a nikdo na celém světě to nedovede změnit. Vliv okolního prostředí je pouze vnější. Náš niterní život a postoj ke svobodě je naší subjektivní záležitostí.
Plno lidí mně tvrdí, že v dnešní postkomunistické době nejsme svobodní. I přes to cítím ve svém nitru, že můžeme smýšlet tak, jak uznáme za vhodné. Rodíme se svobodní, a tak i umíráme. Dnes 17. listopadu si připomínáme velkou úlohu celého národa českého. Padnul komunistický režim a vstoupili jsme společně do demokratické společnosti, ve které je plno možností projevit svou vlastní iniciativu.
Věřím ve svou svobodu a v tu vaši. Základní principy demokracie jsou ve vás uloženy už od dob pravěku. V tento den si připomeňme, že každá lidská bytost je svobodná a vždy bude.

Autor: Jaroslav Čech

Tento příspěvek zařazen v rubrice Blog, názory. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected by WP Anti Spam