Ing. Jan Šneberk: Quo vadis Francie?

muslimska-francieV mnoha evropských zemí poslední dobou narůstají snahy o širokou diskuzi ohledně vlastenectví, zachování kulturního dědictví, a způsobu života. Asi  nejvíce diskutované jsou změny probíhající ve Francii. Francouzští občané byli vyzváni, aby vyjádřili názor co pro ně znamená být Francouz, jaké jsou pro ně znaky jejich galské identity. Rizikem započaté diskuze je, že místo vlastenectví se vše stočí k diskuzi o imigraci a skutečně se tak stalo. Na internetovém fóru zřízeném francouzskou vládou se rozběhla široká diskuze. Když pomineme část příspěvku s vyloženě rasistickými texty, tak značná část byla plna připomínek zejména kolem muslimské komunity (muslimů žije ve Francii už cca pět milionů a tvoří osm procent populace). Sarkozy celonárodní diskuzi rozpoutal částečně i z důvodu domácí politiky. Snaží se oslovit větší část pravicových voličů, ale panují zde obavy zejména socialistické levice , že tato diskuze pouze povede k posílení pozic Národní fronty. Koncem března 2010 se ve Francii uskuteční volby do krajů a teprve výsledek ukáže na praktický dopad diskuzí. Zdá se, že pohár trpělivosti běžných Francouzů již pomalu přetekl a tyto nálady není možno politickým mainstreamem nereflektovat. Ne náhodou se Národní fronta pomalu stává druhou nejsilnější stranou, zejména ve východní časti země. Zejména tam kde je velká muslimská komunita.
Vláda teď proradí řadu opatření na podporu „francouzské hrdosti“. Některé symbolické jako vyvěšování francouzské vlajky ve školách, zpěv hymny jedenkrát ročně aj. Další opatření jsou už praktičtějšího rázu a měli by upravit zejména imigraci. Opatření jsou například prokázaní jazykových schopností určité úrovně, obdobné podmínky již dnes platí ve Velké Británii, nebo např. podepsaní smlouvy o právech a povinnostech. Zde je zřejmá paralela s  plánem německé ministryně pro integraci Marie Böhmerové, aby  přistěhovalci, kteří přijíždějí do země s úmyslem zde zůstat, podepisovali tzv. „integrační dohodu“.  
prezidentske-volby-le-penV Itálii zase připravují bodový systém, v případě nesplnění jsou body odečítány a osoba by mohla být až vyhoštěna ze země. Další země nezůstávají pozadu. Je zde zřejmé, že mnoho evropských zemí hledá cesty jak se efektivně zbavit nepřizpůsobivých přistěhovalců a zároveň zajistit podporu těm, kteří se skutečně snaží integrovat. Multikulturalismus začíná mít opravdu vážné trhliny, neboť je skutečně zřejmé, že vedle sebe žijící komunity se navzájem příliš neovlivňují. Podstatná část mládeže z imigrantských čtvrtí tyto oblasti vůbec neopouští, neovládá jazyk majority a nijak se nechce začlenit do občanského života a o nějaké kulturní výměně nemůže být  už vůbec řeč.

Tento příspěvek zařazen v rubrice názory. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected by WP Anti Spam