Ing. Jan Šneberk: Důchody pro eurokraty

euro-kracieBritský Telegraph zveřejnil 22. srpna 2010 interní odhady Evropské komise týkající se analýzy důchodového zabezpečení úředníků orgánů EU v nejbližších 30 letech. Obrovský počet byrokratů, který je průběžně neustále navyšován si vyžádá v horizontu 2010-2013 nárůst o 16 % což je v přepočtu něco kolem 1,6 miliardy euro. Tato částka bude samozřejmě rozpočtena mezi jednotlivé členské země. Pro Brity je národní příspěvek na tuto položku bezmála 220 milionů euro.

Věk odchodu do důchodu pro úředníky EU je 63 let, není výjimkou ale i 60 let a u nižších administrativních stupňů dokonce 58. V kontextu zvyšování věku pro odchod do důchodu v členských zemích je to výsměch. Němci odcházejí do penze v 70 letech, Britové od roku 2016 v 65/66 letech, v České republice ročníky 1965 a mladší půjdou v 65 letech a tento trend bude dále pokračovat. Z toho lze dovodit, že práce úředníka v Bruselu je zřejmě extrémně namáhavá.

Britští ministři požádali Evropskou komisi o vysvětlené této otázky, zejména v kontextu snižování rozpočtů veřejného sektoru v členských zemích EU, mj. i snižování platů a důchodů daňových poplatníků. Národní rozpočty jsou pod dohledem struktur EU a jsou nuceny k drsným škrtům a na druhou stranu jsou štědře navyšovány penzijní účty pro eurokraty. Náklady rostou, stárne pracovní síla a důchody jsou velkou zátěží veřejných financí.

V kontextu této situace se podle nepublikovaných odhadů Evropské komise uvažuje do roku 2040 s navýšením celkem o 97 % na více jak  2,5 mld. euro. Mluvčí komise uvedl, že s růstem se uvažuje do roku 2046, pak by měl začít pomalý pokles. Průměrný dnešní důchod těchto byrokratů je 21.400 euro ročně, přitom nejvýše postavení úředníci dosáhnou až na 125.000 euro, což je více než mají hlavy států mnoha členských zemí.

Nigel Farage, šéf UKIP (UK Independent Party) v Evropském parlamentu, řekl: „Teprve nyní přichází na světlo skutečné náklady na členství v EU. To bude další mlýnský kámen na krk našich dětí a vnoučat. Tito lidé (bruselští úředníci) zvyšují naše budoucí závazky, aniž by museli nést odpovědnost.“

Tento příspěvek zařazen v rubrice názory. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected by WP Anti Spam