Historická vlajka Moravy – symbol svornosti

Tentokráte bychom vám chtěli představit občanské sdružení Za Moravu, o.s.

HISTORICKÁ VLAJKA MORAVY

Již více než rok stojí tato organizace obrazně kdesi na pomezí Čech a Moravy, mezi dvěma mlýnskými kameny. Jeho členové jsou hrdí Moravané, kteří by si na jednu stranu přáli trochu více respektu k moravské kultuře a Moravě samotné. Na druhou stranu stojí takřka v první linii v bojích s „takřečenými“ moravisty. Ti šíří po Moravě falešnou žluto-červenou vlajku Moravy a ideologii separace Moravy od “uchvatitelských” Čech. Členové Za Moravu, o.s., s činností těchto separatistů v zásadě nesouhlasí, za což si vysloužili titul “zrádci moravského hnutí”. Rozhovor Svornosti poskytl jednatel občanského sdružení Za Moravu, o.s., pan Pavel M. Josífek.

Kdy jste si uvědomil, že nejste Čech?
Narodil jsem se na Moravě a ne v Čechách, i když zrovna od mého rodiště je do Čech co by kamenem dohodil. Z nějakého důvodu mě to ale vždycky táhlo spíše na východ, na Moravu. V Čechách, třeba v Praze, i když mám Prahu moc rád, jsem se vždycky cítil trochu jako cizák.

Co tedy cítíte vůči Čechům? Jsou pro Vás cizí?
Vůči Čechům vůbec nic nemám. Paradoxně se mi poslední dobou daleko více odcizují někteří Moravané. Na Moravě působí už několik let skupiny jakýchsi “vlastenců”, kteří se snaží lidi přesvědčit o tom, že Češi Moravu utiskují a že by jí bylo lépe samotné. Nesouhlasím s jejich názory a hlavně nesouhlasím s formou, jakou tyto své názory propagují. Dělají mé rodné Moravě ostudu.

Podle Vás Češi Moravu neutiskují?
Ne. Čím by měli? To jen moravisté se snaží lidem namluvit, že Morava v područí Čechů strádá, aby je lidi volili, a ti získali korýtka, jako před lety Slováci v Bratislavě. Nakolik strádá či nestrádá, opravdu nevím, ale rozhodně za to nemohou jen Češi. Tuto zemi řídí mnoho lidí z Moravy. A takto tvrdit, že by lidem na Moravě bylo lépe, kdyby se osamostatnila, je krátkozraké a především od moravistů účelové.

Vy byste teda nechtěl Moravu samostatnou?
Víte, rád říkám: “Tož, jednou ti Přemyslovci ty ruiny Velké Moravy těm Maďarom a Polákom vyrvali, tož ať si je nechajú. Jen toho respektu k Moravě by občas víc být mohlo”. Nejsem odborník na tyhle věci, ale nevidím smysl v tom, aby se Morava či Moravskoslezská země osamostatňovala. To se stát nesmí. Především ne pod vedením těchto žluto-červených pomatenců v čele s politickou stranou samozvanou Moravané. Jenom díky jejich existenci bych také případně sám hlasoval proti znovuzískání samosprávy Moravy či Moravy a Slezska, ztracené v roce 1949.

Víme ale o vaší iniciativě “Morava zpět na mapu Evropy”. Co tou tedy myslíte?
Morava a Slezsko by určitě měly být více vidět. Na mapě je dneska nenajdete a děti ve školách se o nich učí jen velmi zběžně. Jakoby byly minulostí. Přitom Morava má takovou bohatou historii a kulturu. Děcka dneska neví, že ta krásná písnička, kterou se učí, je z Moravy. Všechno je jim představováno jako české. A republice dneska říkají lidi “Čechy”. A vím, že to je jen proto, že jsou tak naučení. Třeba z médií.

Myslíte si, že se o Moravě mluví málo?
Toto by bylo téma na pěkně dlouho. Naši “přátelé moravisté” tento stav nazývají “čechizací” Moravy. A bohužel musím konstatovat, že s mnoha jejich názory tady souhlasím. Nikoliv však s formou, jakou je zastávají. Nedávno jsem se přichomítl k emailovému pranýřování představitele jedné nejmenované banky, která, ač působí celostátně, dovolila si uveřejnit slogan, jenž byl parafrází na název filmu “Konec vodníků v Čechách”. Nestačil jsem se divit, jak hrubě byl zástupce banky napaden třeba panem profesorem Kolíbalem, velkým zastáncem samostatné Moravy. Neustupoval bych moravistům ani o píď, ale s tímto by se po mém soudu něco dělat mělo. Instituce a sdělovací prostředky by měly dostat v tomto jasná pravidla. Pokud vím, především na východě a jihu Moravy tento stav lidi uráží.

V loňském roce přes 700 obcí a měst na Moravě vyvěsilo na svátky Cyrila a Metoděje onu údajnou žluto-červenou moravskou vlajku. Zapojili se tak do akce Moravské národní obce a vyjádřili své sympatie k rodné Moravě. Kromě obcí podporu Moravě vyjadřují i historické objekty tím, že v těchto svátečních dnech otevírají své prostory zdarma nebo se slevou.

Vlajka Moravy?

Vaše organizace proti této iniciativě tvrdě bojuje. Proč?
Máme pro to dva hlavní důvody. Je to jasná propagace ideologie vedoucí k rozbití republiky, navíc, aby uspěla, maskována oslavou památky bratrů Věrozvěstů. Spolu s politickou stranou zvanou Moravané prohlašují, že pojem Česká republika nemá ve sjednocené Evropě místo. Chtějí s Němci budovat jednotnou evropskou ekonomiku a dokonce i armádu! Netají se sympatiemi k separatistickým Skotům či Benátčanům. Ano, těm, co postavili tank, aby s ním v den voleb obsadili náměstí svatého Marka. Pak jsou tu ty jejich nekonečné podvody. Jejich činnost je vlastně jeden velký podvod na veřejnosti. Mimoto se pasují na mluvčí Moravy. Už podle toho názvu jejich strany. Nesnesu, aby byla Morava takto propagována.

Čím podvádí? Máte důkazy?
Přímých důkazů je přehršel. Od záměrného překrucování historických faktů do materiálů rozesílaným radnicím, zneužívání slov odborníků na historii, jmen historických objektů či podvodů s počty radnic údajně vyvěšujících tu jejich protestvlajku. Rozhodně těch vlajek nebylo 700. S bídou polovina. Na sto vloni dotázaných radnic z těch, co je měla MNO na seznamu, nám více než polovina odpověděla, že nevyvěšují buďto žádnou vlajku Moravy nebo mají onu modrou, korektní. Písemně to máme jen od hrstky z nich.

Jaká je tedy podle Vás správná vlajka Moravy?
Podle mě? Proč podle mě? Máme dnes vyjádření špiček mezi historiky, heraldiky a vexilology. Mnozí z nich jsou současní nebo bývalí členové expertní skupiny pro heraldiku a vexilologii při Parlamentu ČR. Ti se jednohlasně shodují na tom, že pokud má vůbec nějaká vlajka na radnicích vlát, je to ta, která se shoduje se symbolem Moravy na státním znaku. Tedy na modrém poli stříbrno/bílo-červeně šachovaná orlice se zlatou/žlutou korunou a zbrojí. Symbolizuje totiž mimo jiné i naši státoprávní ideu nejméně již od poloviny 13. století. Správně bychom měli říkat historická vlajka, protože Morava dnes oficiálně “samostatně” neexistuje. Tato jejich žluto-červená bikolóra (navíc s barevně neplatným – záměrně odlišným – znakem, kladeným doprostřed) nemá nic společného s Moravou a jejími kořeny. Nectí památku Věrozvěstů, jak MNO tvrdí starostům. Vznikla vlastně v roce 2007 z někdejší vlajky moravských Němců a politických bojů 19. století. Než tito moravisté zjistili, že jsou při demonstraci v Praze proti “pragocentrismu” za hlupáky, protože mávají vlajkami hlavního města Prahy (od 1891), používali tuto “svou” vlajku bez onoho neplatného znaku Moravy. Taková perlička z jednoho odborného článku. Ještě před Mnichovskou dohodou měli těmito barvami, žlutou a červenou, vyzdobený sál stoupenci Henleina, když plánovali genocidu našeho národa. Taky se proslýchá, že pod touto žluto-červenou nastupovali moravští Němci do Wehrmachtu. Opravdu je mi smutno, když na stránkách MNO vidím tuhle vlajku vlát nad opevněním z druhé světové války.

Oni toto v Moravské národní obci nevědí? Nebo jim to nevadí?
Vědí, moc dobře. Ale jim se pravda nehodí. Navíc právě odlišnost těchto “jejich” barev (žluté a červené) od stříbrné/bíle-červené-modré je evidentně záměrná, s odkazem na tzv. “samostatnou” provinčnost Moravy v Habsburském soustátí 19. století, pod oním žluto-červeným symbolem (dnes jen historickým reliktem). Prohlašují, že to, co říkají odborníci, jsou “lži”. Sám předseda MNO ing. Krábek se o jednom historikovi vyjádřil jako o lháři. Shora jmenovaný profesor Kolíbal i třeba předseda takzvaných Moravanů ing. Dohnal prohlašují, že se nebudou řídit názorem “českým” státem placených odborníků, jistě instruovaných, aby kazili jejich “ušlechtilé” snahy.

Co byste tedy vzkázal starostům, kteří se chystají letos vyvěšovat tu žluto-červenou vlajku?
Chtěl bych je všecky moc moc poprosit, nechť si dobře rozmyslí, zda skutečně vědí, čeho je tento “zkonstruovaný” symbol opravdu symbolem – ne Moravy, ale MNO a politické strany Moravané!. K tomu jim může pomoci jednoduché porovnání barev orlice na státním znaku a na vlajce MNO. Mohli by se takto dovtípit, že může být záměr v tom, že je tam ona zřejmá jistá odlišnost. Na to nemusí být vzdělaní v historii či vexilologii. Za poslední rok vyšlo množství odborných textů a další ještě vyjdou. A věřím pevně tomu, že ten, kdo chce, textům porozumí. Najdete je na našich stránkách moravska-vlajka.eu

Máte doma vlajku Moravy?
Ano, mám doma dvě historické vlajky Moravy. Jedna velká modrá s bílo-červeně šachovanou orlicí se žlutou korunou a zbrojí mi visí přímo nad pracovním stolem.

občanské sdružení Za Moravu, o.s.:
www.ZaMoravu.cz | aktualne.moravska-vlajka.eu

SVORNOST, 2014

Tento příspěvek zařazen v rubrice Blog, rozhovory. Bookmark the permalink.

One Response to Historická vlajka Moravy – symbol svornosti

  1. Velmi korektní a fundovaný názor hodný širšího publikování a popory.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected by WP Anti Spam