Diskuzní večer na téma: „Globální oteplování – hrozba nebo podvod?“ – 26. dubna 2011, Hradec Králové

globalni-oteplovani-2Climategate je název pro aféru, která propukla na sklonku roku 2009, kdy neznámý hacker na půdě univerzity v Nové Anglii uloupil korespondenci pracovníků Mezivládního panelu pro výzkum klimatu (IPCC). Jednalo se o pracovní e-maily a jejich následné zveřejnění vyvolalo skandál, protože odhalovaly nepříliš čestné a ještě méně vědecké praktiky, které vědci používali při svých výzkumech a zejména při jejich prezentacích.

Tato aféra nebyla jediná, následovalo ji ještě několik dalších (Glaciergate, Africagate, Judithgate či Whitewash), přesto jen velmi málo otřásla pozicemi takzvaných alarmistů – zastánců názoru, že globální oteplování způsobuje člověk vypouštěním skleníkových plynů do ovzduší. Argumenty vyvracející tuto smyšlenku jsou známy již dlouhou dobu, alarmistická lobby je však tak silná, že se k běžnému člověku jen stěží dostanou. O zpochybnění mýtu globálního oteplování jsme se dozvídali většinou jen v souvislosti s mediálními políčky směřovanými našemu panu prezidentovi.

Seznámit veřejnost s původem, účelem, formou, realizací a dopady „alarmistického aktivismu“ byl jeden z důvodů, proč jsem se rozhodl zařadit toto téma jako první ze série přednášek konaných pod hlavičkou Svornosti.

Zde bych chtěl velmi poděkovat Kubovi a Jardovi, kteří akci zrealizovali po technické a organizační stránce. Formu jsem napoprvé zvolil, přiznávám, poněkud přízemní – více než polovinu dvouhodinového prostoru vyplnil dokument Velký podvod s globálním oteplováním (The Great Global Warming Swindle, Velká Británie, 2007). Chtěl jsem však účastníkům nabídnout ucelený a přehledně strukturovaný pohled na problematiku, což tento snímek splňoval. Chtěl jsem tak také poukázat na to, že seriózní dokumenty odporující alarmistickému pojetí existují, že se nejedná jen o snůšku smyšlenek konspiračních teoretiků.

Na akci pořádané v hradeckém Adalbertinu 26. dubna 2011 se dostavilo cca dvacet zájemců včetně všudypřítomného Radima Š., který se však více než sledování dokumentu věnoval tajnému fotografování přítomných.

Větším překvapením pro mě byl ale fakt, že se dostavil i pan Vítězslav Kremlík, přední český odborník na tuto problematiku a autor stránek klimaskeptik.cz. Musím přiznat, že jsem poněkud znervózněl, pan Kremlík byl však velmi vstřícný a uvolil se, že v diskusi na závěr řekne pár slov i on.

Promítání proběhlo bez technických potíží a při občasném letmém pohledu do publika jsem zaznamenal, že nikdo nespí a mnozí vypadají velmi zaujatě.

Po závěrečných titulcích se diváci do diskuse příliš nehrnuli, a tak jsem začal pokládat otázky přímo panu Kremlíkovi, k čemuž se posléze připojila i část publika. Řeč byla o tom, co dokument, natočený dva roky před zmiňovaným skandálem, neobsahoval. O ostatních přidružených aférách, současném stavu klimatického sporu, osobnostech a institucích, které se v něm angažují či pravděpodobném vývoji situace. Dvě hodiny uplynuly a nezbývalo než poděkovat všem za účast.

Akci hodnotím jako poměrně vydařenou, avšak s výhradami (ze kterých si vezmeme poučení pro příště) vycházejícími zčásti z reakcí některých účastníků, zčásti z vlastních sebekritických postřehů. Chtěl bych zde ještě jednou poděkovat panu Kremlíkovi a samozřejmě i všem, kteří přišli a kterým není lhostejné to, co se kolem nás děje.

Mgr. Jakub Frydrych

A pohled účastníka této akce:

globalni-oteplovani-5Samotný začátek akce byl zhruba o deset minut posunutý z důvodu čekání na ohlášené účastníky. Ještě před zahájením se však mezi přítomnými objevily zvěsti o tom, že se mezi námi objev sám Vítězslav Kremlík, autor webu www.klimaskeptik.cz a blogu www.kremlik.blog.idnes.cz, na kterém se také věnuje převážně problematice globálního oteplování. V tomto okamžiku jsem si říkal, že bych nechtěl být přednášejícím, pokud bych měl mít jako posluchače i jednoho z předních odborníků na dané téma u nás, avšak po této stránce byl výstup přednášejícího zvládnutý skvěle a Mgr. Vítězslav Kremlík dostal hned v úvodní části slovo.

Po nastínění tématu a zmínění některých základních faktů, které už samy o sobě dokazují, že propagovaná oficiální teorie globálního oteplování způsobeného člověkem je scestná, následovala projekce filmu Velký podvod s globálním oteplováním, který se věnoval globálnímu oteplování jak po stránce laické, tak odborné a zmínil také případné politické důvody, které by přinejmenším mohly vést k tomu, že oficiálně je uznávána teorie, která není založena na vědecky ověřených faktech, dokonce v některých ohledech staví na faktech vyloženě účelově smyšlených.

Po skončení tohoto videa následovala řízená diskuse, jejíž značné části se chopil Mgr. Kremlík, což považuji za opravdu přínosné, a touto cestou mu děkuji a zároveň děkuji i všem, s jejichž přičiněním mohl tento diskusní večer proběhnout.

Domnívám se, že akce podobného charakteru jsou velice přínosné, proto si myslím, že by si určitě zasloužily vyšší než současnou relativně nízkou účast. Já se již těším na další podobný večer, který se bude zabývat obdobným tématem, ať už obsahem, nebo kontroverzním charakterem.

Jaroslav Žákech

diskuzní večer na téma: globální oteplovánídiskuzní večer na téma: globální oteplovánídiskuzní večer na téma: globální oteplování

Tento příspěvek zařazen v rubrice Akce, Kraje, Královéhradecký, společenské. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected by WP Anti Spam