Den válečných veteránů – 10.11.2013, České Budějovice

CB_10.11.13_DVV_0022V neděli 10. listopadu 2013, u českobudějovického pomníku Obětem 1. světové války na Husově třídě, pořádalo občanské sdružení Svornost Den válečných veteránů. Ten se celosvětově slaví k výročí ukončení 1. světové války – 11. listopadu 1918. V tento den, symbolicky v 11:00, podepsali Němci se Spojenci v Compiégne, ve Francii dohodu o příměří, německé ozbrojené síly kapitulovaly a skončila tak první světová válka.
Na akci bylo zavzpomínáno nejen na československé vojáky, padlé ve světových válkách, ale také na ty, které po roce 1948 perzekvoval komunistický režim. Samozřejmě nebyli opomenuti ani novodobí veteráni, jenž v zahraničních misích – v zemích bývalé Jugoslávie, v Iráku či Afghánistánu důstojně reprezentovali a reprezentují Českou republiku.
Zástupci sdružení Svornost vznesli apel, aby obětavost a odvaha našich veteránů v boji za lidskou svobodu nebyla potlačena mimo naší pozornost. Ale aby zůstala trvalým mementem, výzvou a inspirací, abychom historii neignorovali, ale naopak z ní čerpali poučení do budoucna.
Zde platí slova, která údajně zmínil Tomáš G. Masaryk – „Národ, který si neváží hrdinů, je bude ve chvílích nejdůležitějších postrádat“. To nám dává možnost si uvědomit, kolik toho ještě z našich dluhů k našim veteránům nemáme splaceno. Přitom se stačí podívat za hranice naší vlasti, jak se ve světě důstojně staví k památce padlých a především k žijícím veteránům.
Kromě jihočeské regionální organizace občanského sdružení Svornost se vzpomínkového aktu organizačně účastnily i studentky Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity, které celý akt ozvláštnily o kulturní vložku. Důstojnou čestnou stráž u pomníku zajistil klub vojenské historie Družstvo Stráže obrany státu Kallich. Mimo občanů Českých Budějovic přišli na vojenské vysloužilce zavzpomínat i veteráni, místní zástupci Československé obce legionářské a Českého svazu bojovníků za svobodu, konkrétně pan Josef Ondrýsek a pan František Kubák.

Tento příspěvek zařazen v rubrice Akce, Jihočeský, Kraje, společenské. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected by WP Anti Spam