Cihelna 2011 – 20. srpna 2011, Králíky

cihelna2011Sobotu 20. srpna se udála každoročně pořádaná akce, která má již tradiční název Cihelna. Na tuto akci se sjela policie, vojáci, kluby vojenské historie, vojenští nadšenci i rodiny s dětmi.

Hlavní ukázkou byla „Ostravská operace 1945″ aneb boje mezi zbytky německé armády a sovětskou Rudou armádou. Ukázka proběhla v poledne, kdo jí prošvihl nemusel zoufat, měla i odpolední opakování za příjemnějšího světla. Při těchto ukázkách se objevilo hodně dobové techniky jako stíhačky, ruský tank T-34, německé transportéry, německý protiletecký flak i motocykly. Proti sobě stály asi čtyřicetičlenné oddíly. Bojovalo se na velké louce za městem, nechybělo několik zákopů, protitankových a protipěchotních překážek a dokonce nastražených min. Sovětské vojsko postupovalo od dolní části louky nahoru, během 40 minut se probojovalo až na vrchol k československé pevnosti vz. 37, kterou Němci použili k obraně. Ukázka trvala hodinu.

Další body programu byly mj. prezentace Armády ČR, Celní správy, Policie ČR a dalších složek  Integrovaného záchranného systému.

Akci navštívilo více jak 20 tisíc účastníků. K dispozici bylo několik stánků s občerstvením. K prodeji se dalo sehnat vše, co by člověka napadlo, od triček s ákáčkem po pevnostní medovinu. Myslím, že akce byla povedená a že i příště se jako již tradičně zúčastním. A pokud jste tam ještě nebyli, jenom doporučuji!

Tom Paco Novotný

Tento příspěvek zařazen v rubrice Kraje, Pardubický. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected by WP Anti Spam