Češi více věří českým potravinám

V pondělí 13. úcz vyrobeknora zveřejnilo Ministerstvo zemědělství ČR výsledky exkluzivního výzkumu „Bezpečnost potravin ve vnímání obyvatel České republiky“, který zpracoval Ústav pro výzkum veřejného mínění (CVVM) a jejímž úkolem bylo zjistit jak je pro nás spotřebitele důležitá kvalita a bezpečnost potravin, jak tyto informace získáváme a jak se stavíme k našim domácím výrobkům.

Občané pozitivně hodnotí hygienické podmínky prodeje a dostatečnosti zdravotní nezávadnosti potravin, přesto od roku 2005 došlo ke zvýšení negativních hodnocení v obou oblastech.

Vstupu do Evropské unie se podle většiny obyvatel do kvality potravin nepromítl vůbec (42 %), nebo negativně (35 %). Jen zlomek dotazovaných si myslí, že se kvalita po vstupu zvýšila (13 %).

CVVM_potraviny_2011_graf1

Je patrný nárůst zájmu o zemi původu prodávaných potravin. Pokud jde o vztah mezi intenzitou sledování původu potravin a tím, zda většina nakupovaných potravin je z tuzemska či zahraničí, je zřejmé, že lidé zajímající se o původ potravin mnohem častěji uvádějí, že většina jimi nakupovaných potravin pochází z České republiky. Lidé zajímající se o původ potravin tedy preferují tuzemské výrobky.

CVVM_potraviny_2011_graf5CVVM_potraviny_2011_tabulka5

Výzkum prokázal, že Češi věří českým potravinám více než zahraničním. Téměř tři čtvrtiny obyvatel (73 %) považují zdravotní nezávadnost českých potravin za dobrou. Stejný názor na dovozové potraviny měly pouze dvě pětiny dotázaných (43 %). Zhruba 71 % obyvatel je přesvědčeno, že české potraviny jsou kvalitní, zatímco u zahraničních potravin převládá negativní hodnocení (53 %). V porovnání s obdobným průzkumem z roku 2005 tak zejména zahraniční potraviny ztratily na důvěryhodnosti o celých 27 %.

Rovněž si občané více uvědomují rozdíly v kvalitě potravin, zde je markantní nárůst z 37% v roce 2005 na 56% v roce 2011. Velmi významná je taky skutečnost, že lidé při zhoršení své ekonomické situace půjdou spíše cestou zmenšení objemu nákupů (38%) než snížením jejich kvality (23%), to je významný signál, který dokládá, že se posouvají preference občanů.

Třeba se časem z popelnice Evropy dostaneme zpět ke svému poměrně vysokému standardu v minulosti. Spíše to bude ovšem díky nám zákazníkům, než státnímu tlaku na výrobce. Možná je to i lepší cesta.

Celý výzkum je k nahlédnutí ZDE

(cw)

Tento příspěvek zařazen v rubrice domácí, Informace. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected by WP Anti Spam