Boubínský prales

1_uvodni_BoubinCo to je vlastně prales? Je to druh lesa, který není přímo ovlivněný člověkem a kde druhová skladba a struktura dřevin odpovídá danému stanovišti. V ČR je přibližně 20 takových přírodních lesů -  některé jsou součástí národních parků, chráněných krajinných oblastí atd. Nejznámějšími a nejstaršími v naší republice jsou – Žofínský, Boubínský a prales Hojná voda. Všechny tyto lesy leží v jižních Čechách.
Boubínský prales byl v roce 1858 vyhlášen chráněným územím, a to díky Josefu Johnovi – tehdejšímu lesmistru vimperských lesů ve schwarzenberském panství. Až do roku 1970, kdy se prohnala pralesem vichřice, byl největší raritou „Král smrků“. Měl 440 let, dosahoval výšky 57 m a průměru kolem 160 cm. Ale i ostatní stromy nejsou „mladíky“, mají kolem 400 let. Jsou to především smrky, ale i jedle, kleny a jilmy. Unikátní jsou tzv. chůdové kořeny. Ty jsou pozůstatkem divokého mládí stromků, které zakořenily na ztrouchnivělých kmenech, pařezech a vývratech. Zetlelá dřevina jim umožnila zachycení a počáteční růst, ale s přibývajícím věkem se stromky snažily uchytit na pevnějším základu a zkusmo vyháněly kořeny kolem kmene. Po úplném zvětrání a rozložení „mateřského pařezu“ zůstaly jen chůdové kořeny.

Kolem Boubínského pralesa je vedena naučná stezka a množství turistických tras. Na vrcholu Boubín se nachází dřevěná 21 m vysoká rozhledna. S výhledem na celkové panorama Šumavy na straně jedné a do srdce Čech na straně druhé, je tak vyhledávanou stavbou. Zajímavostí je, že materiál ke stavbě byl na vrchol dopraven ručně, koňmi a lanovkou.

Kdo se chystá na cestu Šumavou, určitě by neměl opomenout navštívit tento kus člověkem (zatím) nezničené přírody.

Zpracoval: Aleš Procházka

5_rozhledna Boubin2_chudovy koren4_B.prales
3_rust

Tento příspěvek zařazen v rubrice domácí. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected by WP Anti Spam