Beseda: Osvobození Plzně a Písku v roce 1945 z pohledu pamětníků – 18. dubna 2014, Praha

006Na Velký pátek, dne 18. dubna 2014 v prostoru Amerického centra při velvyslanectví Spojených států Amerických v Praze, pod taktovkou projektu Paměť národa, se uskutečnila panelová diskuse s pamětníky osvobození Písku a Plzně americkou armádou.
Hosty pro toto odpoledne byli pan Richard Praus a pan Luděk Dembovský, kteří vyprávěli své vzpomínky na příchod americké armády na přelomu dubna a května roku 1945. Moderoval Michal Šmíd, hlavní správce Paměti národa.
Zástupci Svornosti a Buddies přišli osobně podpořit pana Richarda Prause, našeho externího spolupracovníka a bývalého předsedu klubu Buddies of the 4th Armored Division Písek, který pečuje o vzpomínku na osvoboditelské armády, jenž v květnu 1945 osvobodily Písecko. Oba pánové své dospívání prožili v protektorátu Čechy a Morava a tudíž vzpomínky na osvobození v roce 1945 mají stále živé.
Luděk Dembovský zažil válečné bombardování Plzně i příjezd americké armády. Dům jeho rodičů si američtí vojáci vybrali za svůj štáb. Dokonce měl i tu možnost, podívat se s Američany i na území Německa, do Hitlerova sídla v bavorském Berchtesgadenu. Oproti tomu Richard Praus vzpomínal na osvobození Písku Američany dne 6. května 1945, a v neposlední řadě i na příjezd Rudé armády dne 10. května 1945. Podobně jako u Dombovských, také u Prausových doma bydleli vojáci. Nejprve Američané, poté Sověti.
V závěrečných dotazech padly mnohé zajímavé otázky. Kupříkladu, jak se lišily Vánoce 1944 a 1945 ve vzpomínkách obou pánů.

Děkujeme sdružení Post Bellum a Americkému centru za uspořádání zajímavé besedy v příjemném prostředí.

(ap)

Tento příspěvek zařazen v rubrice Akce, hl.m.Praha, Kraje, kulturní. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected by WP Anti Spam