Aleš Procházka: Europivo – fenomén dneška?

EuropivoCo že to europivo vůbec je? Použil bych definici S. Bernarda: „Europivo je pivo, které se chuťově zaměřuje na střed, na většinového zákazníka. Je to nudné pivo, které není chuťově zajímavé. Je všude stejné.“
A jaký je vůbec rozdíl mezi pivem a „europivem“? Samozřejmě ve výrobě, mnozí jistě znají tradiční postup výroby běžného piva, ale takové europivo, to už je někde jinde. Heslo „levně za každou cenu“ se zde uplatňuje více než dost. Často je slad nahrazován levnější surovinou, a tou je ječný šrot, používají se kampaň Havlíčkobrodského pivovaruchemické přípravky – barviva, umělé enzymy, stabilizátory pěny atd. Urychluje se kvašení, pivo nemá čas dozrát. Po dokončení se ředí vodou (kvůli většímu objemu), a tak chybí ta pravá chuť piva.

Tento chemický patok naštěstí lze poznat, a to jak zářivě světlou barvou, tak především neurčitou, prázdnou chutí. Tento fenomén přišel až s nástupem zahraničních vlastníků, kdy pro ně není zajímavá tradice a poctivá práce našich předků, ale jde hlavně o velký objem výroby a zisk.

A tak mnozí, kteří pijí např. Gambrinus, Staropramen, Krušovice atd., si myslí, jak to není výtečné pivo. A opravdu, není.

I když říkám, že proti gustu žádný dišputát, tak bychom si měli přece jen uvědomit, že kvalita je důležitější než kvantita, a místo pití břeček bychom měli dát šanci menším domácím pivovarům, jež vaří pivo s láskou k němu samému a ne kvůli ohromným ziskům za velkovýrobu a prodej umělých patoků.

kampaň BernardaNení snad podpora českých výrobků i samotná konzumace kvalitního českého piva? Nezaslouží si kvalita a tradice podporu nás samotných? Jistě, že zaslouží, a proto bychom se měli zajímat o to, co kupujeme, a hlavně koho tím podporujeme.

(plz)

Tento příspěvek zařazen v rubrice názory. Bookmark the permalink.

3 Responses to Aleš Procházka: Europivo – fenomén dneška?

  1. patriot says:

    Ono už i to plzenské pivíčko stojí za prd a vaří se v cizině :o (

  2. Krtek says:

    Sice nejsem pivař ale eurolimonády mně taky štvou. Ovšem je třeba si uvědomit že za těmahle břečkama stojí hlavně zákazníci. Mně osobně je jedno jestli se mam vožrat 5 pivama za stovku nebo za dvě. Ale často posloucham nářek lidí kteří nejdou „tam do tý hospody“ vždyť tam čepujou za 27 když tady v tý za 22 kč. A pak vznikaj tyhle levný euroxindly. Sám podpořim vždycky českej výrobek i za vyšší cenu (pokud nejde o auta, tam je rozdíl v ceně zatraceně velkej). Prostě si to nejdřív musej uvědomit lidi a dát „tržně najevo“ že si klidně připlatěj a nechtěj jenom levnej patok za co nejnižší cenu. A uvědomí si to většina národa ? Mam strach že ne a bohužel se nejedná jenom o pivo.

  3. Rogan-24 says:

    Fuj ! … ani na kanály bych Europivo nevzal …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected by WP Anti Spam