1. září – Začátek druhé světové války – 1939

ww2Dnes je tomu přesně 70  let co nacistické Německo napadlo Polsko a tím zahájilo druhou světovou válku. O tomto konfliktu byly napsány tuny papíru a není třeba se o tom asi zvláště rozepisovat, takže jen stručné shrnutí. Do tohoto konfliktu se zapojila velká část států světa, na straně mocností Osy (Německo, Itálie, Japonsko) se připojilo např. Finsko, Maďarsko, Bulharsko aj. Naopak na straně Spojenců USA, Británie, Francie, SSSR bojovali země jako Řecko, Norsko, Polsko, Jugoslávští partyzáni, Čína a mnoho dalších.

Příčinnou války byli důsledky versailleské a i trianonské smlouvy, navíc umocněné velkou hospodářskou krizí, která vedla k pocitu ponížení poražených z první světové války. Tíživá finanční situace umožnila chopit se moci demagogy nabízející rychlá řešení, jeden demokratický režim za druhým byl postupně nahrazován autokracií několika málo jedinců. Jedinou výjimkou v zemích na východ od Rýna bylo Československo, které hájilo demokratické principy až do konce.

Začátkem globálního konfliktu je považováno již zmíněné 1. září 1939, i když boje v Asii probíhaly od japonské invaze do Číny zahájené 7. července 1937. Po pádu Polska na jehož dělení se přiživil i Sovětský svaz pak následovala tzv. Podivná válka, když Německu vyhlásila válku Británie se zeměmi Commonwealthu a Francie, nicméně kromě této deklarace nepřistoupily k žádným významnějším vojenským akcím. Nakonec se tato pasivita nevyplatila a nacistické Německo ovládlo většinu evropských zemí kromě Velké Británie a několika neutrálních států. Dne 22. června 1941 překročili jednotky Wehrmachtu hranice SSSR a uzavřený pakt o neutočení zůstal jen cárem papíru. Sovětům se hrubě nevyplatila jejich dýka v polských zádech. Situace vypadala pro Dohodu hrozivě, ale když 7. prosince 1941 bez vyhlášení války napadlo Japonsko americkou námořní základnu v Pearl Harboru, vstoupily Spojené státy do války a rozběhli svou mohutnou zbrojní výrobu. Němci utrpěli několik porážek podceněním schopností prostých ruských vojáku a mrazivé ruské zimy. Válka v Evropě skončila totální porážkou mocností Osy, Německo kapitulovalo 8. května 1945. Japonsko vzdorovalo díky fanatismu svých vojáků až do 2. září 1945, k jeho kapitulaci přispělo i svržení atomových bomb na města Hirošimu a Nagasaki.

Druhou světovou válku byla nejkrvavějším konfliktem v historii lidstva, odhady uvádějí přes 60 milionů lidí, a to nejen při vojenských operací, velkou část obětí tvořilo zejména civilní obyvatelstvo. Byla prováděna a plánována systematické genocida mnoha národů, které stály v cestě vytvoření německé mitteleuropy, asi nejhrůznější bylo masové, až průmyslově prováděné, vyvražďování Židů.

Výsledkem druhé světové války bylo, kromě porážky Německa, Japonska a jejich spojenců. I vytvoření dvou světových mocenských celků. Na jedné straně demokratické státy v čele s USA a komunistický blok pod taktovkou Sovětského svazu. Takže s následky druhé světové války jsme se mohli setkat v ještě nedávné historii.


autor: Jan Šneberk


Tento příspěvek zařazen v rubrice kalendárium. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected by WP Anti Spam