1. máj mým pohledem

maj1. květen – pro mě snad nejzáhadnější den v roce, nad kterým se téměř vždy musím zamyslet. Nezažil jsem nikdy velké májové pochody, na které vzpomínají mí rodiče z dob socialismu. A upřímně, pro mě je to věc nepředstavitelná. Takové davy lidí snad dnes můžeme vidět jen v Kauflandu, když mají slevy. Vím, že srovnání pokulhává, ale jinak si to neumím představit.  Není ale pravda, že je to komunistický svátek. Komunisté ho pouze využili. Podle diskuzí o Svátku práce s některými dnešními „dospělými“ nám tento den soudruzi pěkně znechutili stejně jako celý patriotismus. A ten, kdo v dnešní době vyrazí oslavit Svátek práce je téměř okamžitě považován za komunistu.
1. máj, tedy Svátek práce, je v celém světě uznávaný dělnický svátek, který se dodnes slaví třeba i v USA. Pro zajímavost jen napíšu, že v Americe, se neslaví 1. května, jak by se očekávalo, ale až první pondělí v září. U nás se slaví od roku 1980. Nová, postkomunistická generace, tenhle svátek svým způsobem bojkotuje. A není se ani čemu divit. Jsme vychovaní jinak. Přece jenom sedět doma je pohodlnější, a tím spíš že je to v souladu s dnešní českou „demokracií“ – když bychom vyšli ven, tak bychom přece byli za voly.
Život na vesnici a ve městě se v tomhle stylu, alespoň u nás ve Slezsku, hodně liší. Základ toho, že se Svátek práce už tolik neslaví, zůstává stejný. 1. máj je zde ale symbolem lásky. I když musím říci, že má co dělat, aby přežil v konkurenci s Valentýnem. Slavnostní stavba Májky je velkou událostí pro celou vesnici. Většinou bývá jedna velká na náměstí, která vítá jaro a celá akce se proměňuje v kulturní událost, která vcelku příjemně supluje Svátek práce. Ale také se staví menší Májky na zahrady, čímž muži vyznávají lásku dívkám. Snaží se je co nejlépe nazdobit a tím se trumfují mezi sebou. A samozřejmě, že i zde na velikosti záleží. Tím to ale nekončí. Večer je taky důležitý. Májka se totiž musí hlídat, a je velkou ostudou pro chlapa, když ji celý květen uhlídat nedokáže a nějaký „kámoš“ mu ji sebere.
1. květen je tedy den mnoha zvyků, ale bohužel pro mnoho lidí je to prostě a jenom komunistický svátek -  hlavně, že je volno. A naše tradice pomalu zanikají…

Autor: Petr Langer

Tento příspěvek zařazen v rubrice Blog, názory. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected by WP Anti Spam